Japoński robot poszuka REE
Japończycy próbują zerwać z uzależnieniem od chińskich dostaw rzadkich pierwiastków, tzw. REE. Pekin ma 96 proc. rynku i na dodatek od kilku lat systematycznie zmniejsza ich eksport. W ten sposób Państwo Środka winduje ich ceny i w uprzywilejowanej pozycji stawia własne zakłady, bo REE są niezbędne w przemyśle najnowszych technologii. Tokio podjęło więc decyzję o budowie górniczego robota, który będzie poszukiwał rzadkich pierwiastków pod morskim dnem. Urządzenie, jak informuje gazeta "Yomiuri Shinbun", projektuje państwowa Japan Oil, Gas and Metals National Corp. . Na razie nie podano zbyt wielu szczegółów na jego temat. Wiadomo, że robot miałby schodzić na głębokość nawet 2 tys. metrów. Jego budowa ma kosztować 30 mld jenów (360 mln dol.)
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.