Kompromis w sprawie pomocy dla kopalń
Ministerstwa gospodarki i finansów doszły do porozumienia w sprawie proponowanych przez Komisję Europejską ograniczeń wsparcia dla górnictwa.
Spór między resortami rozgorzał, gdy kilka tygodni temu Komisja Europejska poprosiła kraje członkowskie o stanowisko w sprawie planu wprowadzenia ograniczeń pomocy publicznej dla kopalń węgla. Bruksela chce, żeby od 2011 r. ta pomoc przysługiwała tylko zakładom, które zostaną zamknięte do października 2014 r. Resort gospodarki, któremu kopalnie podlegają, oceniał to sceptycznie. Resort finansów wręcz przeciwnie. Wczoraj Rada Ministrów miała pogodzić zwaśnione strony i wypracować stanowisko Polski. Wypracowała, tyle że dopiero dziś zostaną ujawnione szczegóły.
- W części popieramy stanowisko komisji, a w części nie - powiedział "DGP" Mikołaj Dowgielewicz, wiceminister spraw zagranicznych. W sprawie szczegółów odsyła do resortu gospodarki. Jednak Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki zapewnia, że oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie poznamy dziś.
Komisja nie tylko chce, żeby od 2011 r. pomoc publiczna przysługiwała tylko kopalniom, które zostaną zamknięte do 2014 r., ale też zakłada zwrot pomocy w razie niedochowania przez przedsiębiorstwa terminu. Niedozwolona będzie jakakolwiek pomoc przeznaczona na inwestycje. Utrzymane mają być dotacje na oczyszczanie i zabezpieczanie kopalń, nie zmienią się też przepisy dotyczące tzw. działań nadzwyczajnych, czyli finansowanie wynikające jeszcze z restrukturyzacji przemysłu w latach 90., a także odpompowywanie wody z nieczynnych kopalń, by nie zalały działających.
cez
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu