Na wydobyciu będą zarabiać nawet rolnicy
Właściciele gruntów, np. rolnicy, będą mogli czerpać korzyści finansowe z wydobycia gazu łupkowego - przewiduje nowa ustawa - Prawo geologiczne i górnicze, która czeka już tylko na podpis prezydenta.
- Właściciel ma prawo do złoża, ale dotyczy to kopalin pospolitych, jak żwir. Gdy pod nieruchomością zalegają złoża gazu lub rud metali, ich właścicielem staje się Skarb Państwa - zwraca uwagę Tomasz Dobrowolski, partner w warszawskim biurze amerykańskiej firmy prawniczej K&L Gates. Ale to nie przekreśla praw właściciela do nieruchomości. Właściciel koncesji na wydobycie będzie musiał porozumieć się z nim za każdym razem, gdy np. będzie chciał dokonać odwiertu na jego gruncie. W interesie państwa leży eksploatacja minerałów. Dlatego ustawa zawiera przepis pozwalający firmie wydobywczej żądać umożliwienia korzystania z cudzej nieruchomości przez określony czas - jednak za odpowiednim wynagrodzeniem.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.