Spada zużycie paliw
Według szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego 2013 r. może się zamknąć blisko 4-4,5-procentowym spadkiem zużycia paliw w Polsce w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpłynie na to m.in. sytuacja naszej gospodarki, ale też skala szarej strefy na tym rynku.
Krzysztof Romaniuk z POPiHN podaje, że według oficjalnych danych zużycie oleju napędowego w tym roku może spaść o 7 proc. w porównaniu z 2012 r., konsumpcja benzyny pozostanie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, a LPG zanotuje blisko 2-proc. wzrost.
Organizacja zwraca uwagę, że rzeczywiste dane mogą się różnić od oficjalnych, bo na rynek dużych ilościach trafia olej napędowy z szarej strefy. Według szacunków POPiHN straty budżetu z tego tytułu sięgają kilku miliardów złotych.
IAR, MK
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu