Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Energetyka

Paliwowa „piątka” obrywa z dwóch stron

12 lutego 2023
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Wyniki naftowych gigant ó w za 2022 r. dostarczaj ą amunicji zwolennikom przykr ę cenia ś ruby tym firmom. Najwi ę ksze zachodnie sp ó ł ki z bran ż y: BP, Shell, Total, ExxonMobil i Chevron zanotowa ł y ł ą cznie prawie 200 mld dol. zysku netto. W czasie najwi ę kszego od lat kryzysu energetycznego pobi ł y rekord rentowno ś ci.

- To skandaliczna sytuacja - ocenił podczas corocznego orędzia w Kongresie prezydent USA Joe Biden. Jak podkreślał, problem z koncernami nie dotyczy tylko bezwzględnej maksymalizacji zysku w trudnych czasach, lecz także sposobu wydatkowania zarobionych pieniędzy.

- Zbyt skromną część zysku zainwestowano w zwiększenie produkcji i ograniczenie cen paliw. Zamiast tego rekordowe zarobki przeznaczono na wykup własnych akcji, na czym zyskali prezesi i akcjonariusze - argumentował. Zaproponował w związku z tym czterokrotne podniesienie opodatkowania takich transakcji. Ma to być zachętą do stawiania na długoterminowe inwestycje.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.