Kolejne starcie o węgiel i OZE
Rządowi zwolennicy przyspieszenia transformacji liczą, że mimo oporu Solidarnej Polski w przyszłym tygodniu ministrowie zgodzą się na zmiany w rządowej strategii
W najbliższy wtorek rząd ma się zająć aktualizacją Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), podstawowego dokumentu opisującego długofalową strategię dla sektora – sygnalizują nasze źródła. – Trzymam kciuki, żeby został przyjęty, bo to dobre zmiany – mówi DGP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger, wskazując m.in. na plany zwiększenia udziału OZE w miksie. Zastrzega jednak, że nie wie, jaki jest układ sił w rządzie.
Według naszych informacji w prace nad dokumentem, które prowadziło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, były zaangażowane m.in. nadzorowane przez Bergera Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a także Urząd Regulacji Energetyki. Sprzeciw wobec projektu, który – według nieoficjalnych informacji – do 2040 r. zakłada wygaszenie niemal do zera energetyki związanej z węglem brunatnym, zapowiadają politycy Solidarnej Polski. Nasi rozmówcy przekonują jednak, że aktualizacja przejdzie przez rząd mimo ich sprzeciwu albo uzyska ich akceptację w zamian za ustępstwa w innych obszarach. Wskazują, że Warszawa jest pod coraz silniejszą presją ze strony rynku, w tym spółek Skarbu Państwa. Zaktualizowana strategia jest też potrzebna resortowi aktywów państwowych, który ma notyfikować w Brukseli plan dla polskiego górnictwa.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.