Drożejące surowce podniosły zyski PGNiG
Zwiększenie wydobycia gazu ziemnego to jeden z priorytetów w najbliższych latach. Dzięki temu spółka będzie w stanie zarabiać jeszcze więcej. Za to odbiorcy zapłacą za paliwo nieco mniej
PGNiG to kolejna po Lotosie i PKN Orlen kontrolowana przez państwo spółka z branży paliwowej, która w zeszłym roku zanotowała historycznie rekordowy zysk. Dominujący gracz na rynku gazu zarobił 2,9 mld zł, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. To przede wszystkim efekt wysokich cen surowców: ropy i gazu. Dzięki temu na ich wydobyciu spółka zarobiła 2,8 mld zł na poziomie operacyjnym, o niemal 150 proc. więcej niż rok wcześniej, co stanowiło ponad dwie trzecie całego zysku firmy. Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie awaria na jednym ze złóż, która obniżyła wydobycie w Norwegii o 15 proc.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.