Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

W Karpaczu bilans japońskich inwestycji

1 września 2022

XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu to okazja do przedyskutowania zar ó wno najwa ż niejszych problem ó w ś wiata, jak i nowych idei. W jego trakcie odb ę dzie si ę ponad 300 debat, w ś r ó d kt ó rych znalaz ł si ę tak ż e panel dyskusyjny pod tytu ł em „ Wp ł yw japo ń skich inwestycji na rozw ó j polskiej gospodarki ” .

14533007-d90e-4ba8-9d28-dd8653eb1150-u7f0d8-forum-ekonomiczne-(c)(p)-37547936.jpg

Polska zawarła stosunki dyplomatyczne z Japonią już 103 lata temu. Kraj Kwitnącej Wiśni był jednym z pierwszych państw uznających polską niepodległość. Mimo olbrzymiej odległości, która dzieli oba kraje, od wielu dekad możemy się cieszyć przyjaznymi relacjami. Zostały one wzmocnione dzięki otwarciu się polskiego rynku na japońskich inwestorów w 1989 r., kiedy powstało Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na rzecz intensyfikacji polsko-japońskiej współpracy działa także Stowarzyszenie Związek Firm Japońskich. Od 2015 r. Warszawę i Tokio łączy umowa o partnerstwie strategicznym.

Obecnie w Polsce działa ponad 300 firm z Kraju Kwitnącej Wiśni, z czego ok. 100 w branży wytwórczej. Utworzyły one ok. 40 tys. miejsc pracy, tym samym Japonia plasuje się na 8. miejscu w rankingu pracodawców z państw trzecich. W planach są kolejne przedsięwzięcia. Popandemiczne zmiany w globalnych łańcuchach dostaw, ale też konieczność dekarbonizacji gospodarki, sprawiły, że wzajemna współpraca się zacieśnia. W japońskim miksie energetycznym, podobnie jak w Polsce, jest duża przewaga paliw kopalnych. W 2020 r. ok. 67 proc. energii w Japonii pochodziło z paliw kopalnych, pozostałe 23 proc. - z odnawialnych źródeł energii. Wymiana doświadczeń wydaje się zatem korzystna dla obu stron.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.