Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Nastroje przedsiębiorców kształtują ich apetyt na ryzyko

31 sierpnia 2022

Dzia ł ania przedsi ę biorc ó w maj ą wymierne prze ł o ż enie na PKB, poziom bezrobocia i tempo inflacji, dlatego tak wa ż nym jest, aby nie ogranicza ł y ich kwestie takie jak dost ę pno ś ć finansowania czy przeszkody natury prawnej - m ó wi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarz ą du Banku Pekao SA. Wskazuje te ż na czynniki, kt ó re decyduj ą o poziomie og ó lnego wska ź nika koniunktury 2021.

Ogólny wskaźnik koniunktury mikro, małych i średnich firm za 2021 rok wskazuje na negatywne nastroje w sektorze MŚP. Brak optymizmu to ciąg dalszy pandemicznych powikłań czy coś jeszcze?

d3c38397-72a1-4c19-9f5b-ed8b2c22e7ab-u7b42e-magdalena-zmitrowicz-bank-pekao-2021-06-17-37546783.jpg

Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA: Na nastroje w sektorze MŚP składa się szereg czynników, obecnie przede wszystkim są to działania wojenne w Ukrainie, rosnąca inflacja i stopy procentowe, jak również obawa przed powrotem pandemii. Wielu respondentów naszego badania obawia się także rosnących cen paliw i energii. Wszystkie te kwestie są ze sobą wzajemnie powiązane. Warto zwrócić jednak uwagę na to, iż ogólny wskaźnik koniunktury jest w tym roku wyższy niż w zeszłorocznym badaniu. Oznacza to, że przedsiębiorcy zaadaptowali się do postcovidowej rzeczywistości i pomimo negatywnych nastrojów poszukują szans na rynku, inwestują w rozwój oraz starają się o finansowanie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.