Partner podatkowy i inwestycyjny
Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o. (Katowice, Wrocław, Warszawa) jest jedną z najbardziej doświadczonych w Polsce kancelarii, specjalizujących się w przeprowadzaniu transakcji kapitałowych, analiz i audytów inwestycyjnych, doradztwa finansowego, gospodarczego i podatkowego. Obchodząca w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia kancelaria, dostarcza klientom najbardziej korzystne rozwiązania, zapewniając im najlepszą pozycję w konkurencyjnych warunkach działania.
Kancelaria zatrudnia ok. 80 pracowników - nie jesteśmy więc małym podmiotem. Posiadamy 3 centra obsługi: w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie. Jesteśmy stałym partnerem warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, obsługujemy dużą grupę firm notowanych także na Giełdzie. Przeprowadzamy audyty, transakcje kapitałowe i doradztwo inwestycyjne z zakresu outsourcingu procesów biznesowych. Bierzemy udział w przygotowaniu prospektów emisyjnych, uczestniczymy w wielu przekształceniach, m.in. w sprzedaży Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, procesie połączenia przedsiębiorstw w ramach Południowego Koncernu Energetycznego, przygotowywaliśmy opinie dla sądu, dotyczące wyceny Kompanii Węglowej. Dysponujemy dużym doświadczeniem, doradzamy w wielu branżach i obszarach. Niewątpliwie ma to bezpośrednie przełożenie na nasze wysokie miejsce w rankingach.
Pierwszy prospekt emisyjny przygotowaliśmy już w 1994 roku, 3 lata po otwarciu Giełdy. Sporządzanie prospektu, jak i opiniowanie zawartych w nim informacji finansowych jest trochę inną pracą, niż badanie sprawozdań finansowych. Po ostatniej zmianie przepisów w 2005 r. za prospekt odpowiada emitent. Komisja Nadzoru Finansowego już nie ponosi za to odpowiedzialności, a jedynie kontroluje. Funkcjonowanie spółek na giełdzie jest poddaniem swojej pracy pod ocenę innych i jest to największe ryzyko pracy w tej branży. Jesteśmy także Partnerem Giełdy w programie "Lider rynku pierwotnego". Jego celem jest wsparcie podmiotów, poszukujących finansowania na rynku publicznym, a szczególnie stworzenie warunków stymulujących rozwój małych i średnich przedsiębiorstw poprzez umożliwianie takim spółkom pozyskiwania środków pieniężnych na Giełdzie. Przed podjęciem współpracy należało spełnić bardzo wysokie kryteria stawiane przez Giełdę, co udało się osiągnąć dzięki wysokiemu zaangażowaniu kancelarii na rynku pierwotnym, jak również dzięki temu, że świadczymy usługi dla przedsiębiorstw już notowanych na giełdzie. Jako partner Giełdy świadczymy również usługi doradcze w procesie przygotowania prospektów emisyjnych.
Kancelaria podzielona jest na poszczególne działy: audytu, ksiąg, transakcji kapitałowych, itd. Natomiast każdy pracujący dla nas biegły rewident jest instytucją niezależną, niezawisłą i ma swój własny zespół. Kontrola jakości odbywa się poprzez sporządzenie dokumentacji rewizyjnej, która jest akceptowana przez pracujących biegłych i potem sumiennie wypełniana. Następnie kolejne osoby przeprowadzają kontrolę w zakresie, czy wszystkie założone procedury zostały przeprowadzone należycie. Ponadto od ub. roku funkcjonuje Krajowy Nadzór Publiczny nad zawodem biegłego rewidenta, realizowany przez komisję złożoną z przedstawicieli m.in. Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Ministerstwa Sprawiedliwości i Komisji Nadzoru Finansowego. Odpowiednią jakość usług finansowo-księgowych determinuje kwestia budowania przez lata dobrej dokumentacji rewizyjnej, opracowanie systemu komputerowego, wspomagającego pracę biegłego, wdrożenie systemu wewnętrznej kontroli jakości. To są niezbędne atrybuty warsztatowe. Uczestniczymy w licznych seminariach, także międzynarodowych. Ważna jest także dostępność do usług. Wprawdzie jesteśmy obecni w trzech największych centrach gospodarczych w Polsce - w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie, ale działamy zarówno na terenie całego kraju, jak i Europy.
Jeśli weźmiemy pod uwagę otoczenie w jakim się poruszamy, to niewątpliwie jest obszar, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Konieczne są specjalizacja i nieustanna edukacja, by móc dostosowywać ofertę do zmieniających się warunków rynkowych. W swoim podstawowym zakresie badania sprawozdania finansowego - poza informatyzacją tego procesu - ulegają ciągłej modyfikacji. W praktyce audytorskiej stosujemy również, podobnie jak inne kraje UE, Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu