W skrócie
Moody’s podtrzymał negatywną perspektywę dla polskich banków. - Pogorszyło się otoczenie operacyjne, spadła jakość aktywów, niższa jest dochodowość oraz perspektywy wzrostu - napisali analitycy Moody’s w raporcie. Ich zdaniem sytuacja polskich banków nie ulegnie znacznej poprawie w kolejnych 12-18 miesiącach. - Polskie banki nie były w stanie ograniczyć kryzysu zaufania w sektorze korporacyjnym, co doprowadziło do znacznego ograniczenia ich przychodów - napisali analitycy.
66 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać, ale tylko 6 proc. to robi. Ponad połowa wydaje wszystko na bieżące potrzeby - wynika z raportu Pentor Research International. 21 proc. respondentów jest zdania, że oszczędzanie nie ma sensu. 21 proc. badanych ocenia, że Polacy są oszczędni, a według 28 proc. - rozrzutni. 15 proc. respondentów uważa, że najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania jest inwestowanie w nieruchomości i ziemię.
Cena złota wzrosła w środę w Londynie o 10,99 dol. (o 1 proc.) - do 1095 dol. za uncję. Już we wtorek cena skoczyła o 2,4 proc. Inwestorzy chętnie kupują kruszec, wykorzystując spadek kursu dolara. Na rynku pojawiają się opinie, że banki centralne mogą zwiększyć zakupy złota. Zdaniem analityków, to nie koniec wzrostu notowań kruszcu.
Societe General, drugi pod względem rynkowej wartości francuski bank, miał w III kwartale 426 mln euro zysku netto, dwa razy więcej niż rok wcześniej i więcej niż prognozowali analitycy.
UniCredit, największy włoski bank, do którego należy również polski Pekao, w marcu 2010 r. podejmie decyzję o połączeniu w jeden holding pięciu swoich włoskich spółek - donosi dziennik Il Messaggero. Według dziennika o połączeniu dyskutowali w tym tygodniu główni akcjonariusze.
Bloomberg, t.św. qk, PAP, km
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu