Telewizje ostro tną wydatki na nowe programy
Stacje komercyjne TVN i Polsat ograniczają wydatki na produkcję nowych programów. Zainwestowanie milionów złotych w kolejne seriale to dla nich zbyt duże ryzyko
Prywatni nadawcy, którzy właśnie planują przyszłoroczne budżety, przesuwają produkcję nowych programów na lepsze czasy. Nie chcą ryzykować drogich inwestycji, gdy pieniędzy jest coraz mniej.
Według naszych informacji Polsat wstrzymał produkcję programu rozrywkowego BBC "Wojna chórów" (oryginalna wersja z BBC Entertainment nosi tytuł "Wyśpiewać zwycięstwo"), na który licencję w Polsce mają Mastiff, producent m.in. programu "You Can Dance" w TVN, i notowana na giełdzie ATM Grupa. Firmy muszą poczekać na decyzję o rozpoczęciu produkcji co najmniej do przyszłego roku. W podobnej sytuacji znalazł się Rochstar, produkujący m.in. "Jak oni śpiewają", który próbował zainteresować stację Zygmunta Solorza-Żaka pomysłem kolejnego programu.
Niechęć nadawców do nowości to efekt cięć w budżetach. W przypadku Polsatu i TVN będą one w 2010 roku takie same jak w 2009, czyli o około 50 mln zł chudsze niż w dobrym roku 2008.
Stacje komercyjne dmuchają na zimne, bo zapaść na rynku telewizyjnym daje się im we znaki. Przychody z reklam TVN, Polsatu i TVP spadną w tym roku o 10-12 proc., zyski skurczą się o 3- 5 pkt proc. Ponieważ popyt na reklamy jest niewielki, TVN obniżył ich ceny o 5 proc.
- Koniunktura na rynku reklamy w 2010 roku jest bardzo niepewna. Stacje wolą więc oprzeć się na sprawdzonych formatach. Nie chcą ryzykować nietrafionych inwestycji, które jeszcze bardziej mogłyby pogorszyć wyniki finansowe - mówi Waldemar Stachowiak, analityk rynku medialnego z Ipopema Securities.
@RY1@i02/2009/206/i02.2009.206.166.001a.001.jpg@RY2@
Telewizje oszczędzają
Michał Fura
michal.fura@infor.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu