Sekrety naturalnego piękna
Rozmowa z Wojciechem Filipczykiem, prezesem zarządu Polbita Sp. z o.o., operatora ogólnopolskiej sieci sklepów Drogerie Natura
@RY1@i02/2009/191/i02.2009.191.127.003a.101.jpg@RY2@
, prezes zarządu Polbita Sp. z o.o.
- Swoją działalność rozpoczęliśmy w 1990 roku jako firma Polbita, zajmująca się wówczas handlem dystrybucyjnym kosmetyków, artykułów chemii i gospodarstwa domowego. Początki wyglądały podobnie jak cały handel w Polsce w tamtych czasach - prowadzona sprzedaż miała charakter bazarowy.
Bardzo szybko jednak zmieniliśmy sposób działania i sięgnęliśmy pozycji największej hurtowni dystrybucyjnej o zasięgu ogólnopolskim, stając się największym partnerem handlowym wiodących producentów kosmetycznych. To dzięki nam polscy konsumenci mogli sięgnąć po niedostępne wcześniej zagraniczne marki: L''Oreal, Palmolive, Wella czy Gillette. W 1996 roku nasza firma stała się częścią irlandzkiego holdingu IWP, by w roku następnym, w wyniku obserwacji zmian na rynku, silnego rozwoju nowoczesnych sieci handlowych i supermarketów, opracować koncepcję utworzenia własnej sieci detalicznej pod nazwą Drogerie Natura.
I tak w lipcu 1997 roku w Warszawie przy ulicy Krasnobrodzkiej powstaje nasz pierwszy sklep własny z logo Drogerie Natura. Warto nadmienić, że był to pierwszy w Polsce całkowicie samoobsługowy sklep drogeryjny.
Po roku 2006 Polbita skupiła swoje działania na rozszerzaniu sieci drogerii, rezygnując z handlu dystrybucyjnego kosmetykami. Obecnie, jako jedna z najbardziej liczących się sieci drogeryjnych w Polsce, mamy już ponad 250 sklepów rozmieszczonych w całym kraju, a liczba ta z roku na rok rośnie.
- Współczesne kobiety lubią być przede wszystkim zadbane. Przywiązują dużą uwagę do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, paznokci. Są przy tym niesamowicie świadome swoich potrzeb. A dla nas ich zaspokojenie jest najważniejsze. Proponujemy najszerszą ofertę kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Poszczególne grupy produktów umieściliśmy w wydzielonych strefach sklepu. Na przykład kosmetyki do makijażu znajdują się w specjalnych szafach i na tzw. stołach makijażowych, odpowiednio podświetlonych, by ułatwić klientkom dobór konsystencji czy koloru testowanych kosmetyków.
Oprócz ok. 8 tys. pozycji asortymentowych wiodących marek koncernowych, posiadamy również imponującą ofertę linii wyłącznych i marek własnych. Na szczególną uwagę zasługują dwie świetnie sprzedające się marki własne kosmetyków do makijażu. Pierwsza z nich to Sensique, która osiągnęła ponad 5-procentowy udział w sprzedaży ilościowej na globalnym rynku kosmetycznym. Drugą markę stanowi nowość, wprowadzona w lipcu tego roku - marka My Secret, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem klientek. To pokazuje, że klient docenia wysoką jakość produktu w przystępnej cenie.
Jednak nie tylko współczesna Polka jest naszą klientką. Systematycznie rośnie udział procentowy mężczyzn wśród klientów Drogerii Natura. Dla nich również mamy szeroki asortyment kosmetyków, właściwie w każdej kategorii. Szczególnie mocno rozwinęliśmy segment pielęgnacji twarzy i ciała z kosmetykami adresowanymi wyłącznie do mężczyzn. Co więcej - uwzględniamy powszechnie znany wśród mężczyzn brak zamiłowania do zakupów i dlatego umieściliśmy kosmetyki męskie w jednym miejscu, nie zmuszając panów do wędrówki po całej drogerii. Staramy się bowiem wychodzić naprzeciw konsumenckim oczekiwaniom, tak aby każdy znalazł to, czego potrzebuje.
Naszą ofertę uzupełnia szeroki wybór zapachów selektywnych w poręcznych, niewielkich pojemnościach w bardzo korzystnej cenie.
- Zgadza się. Będąc masową siecią drogeryjną, jako jedyni oferujemy fachowe porady z zakresu właściwego doboru kosmetyku i pielęgnacji twarzy. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu sprowadzonego z Anglii, badającego trzy podstawowe elementy skóry, prowadzimy bezpłatne dermokonsultacje i dobór właściwego kosmetyku do określonego typu cery. W naszych sklepach w całej Polsce pracuje ponad 300 konsultantek, przygotowanych do udzielania indywidualnych porad klientom w zakresie kosmetologii, podstaw dermatologii oraz wizażu. Każda Polka odwiedzająca Drogerie Natura może więc liczyć na fachową, profesjonalną poradę. Dodatkowo prowadzimy cykliczne pokazy wizażu, które cieszą się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem klientek.
- Na pewno są coraz bardziej wymagające. Chcą więcej wiedzieć o produktach, zaletach i korzyściach wynikających z ich używania. Zadają coraz więcej pytań i oczekują pełnej i szybkiej informacji. Naszą misją jest właśnie towarzyszenie klientowi w procesie wyboru kosmetyku, który zaspokoi jego wszystkie potrzeby. Do każdego klienta należy podejść indywidualnie i ze zrozumieniem. Bezpośrednie rozmowy z kompetentną konsultantką, mającą szeroką wiedzę w zakresie oferowanych produktów, są wartością niezastąpioną.
- Szczególny nacisk kładziemy na jakość obsługi w naszych sklepach. Aby zapewnić najwyższy jej poziom, nasz personel przechodzi intensywne regularne szkolenia, nie tylko z podstawowych zasad doboru kosmetyku, ale również z zakresu pielęgnacji twarzy, stylizacji i koloryzacji włosów, zapachów selektywnych, jak również zdobywa wiedzę na temat najnowszych wyników badań i trendów w kosmetyce. Wyjściem naprzeciw potrzebom klientów jest także odpowiednia ekspozycja produktów, ułatwiająca sprawne i przyjemne dokonywanie zakupów. Nasze klientki mają mieć poczucie, że czas spędzony w Drogerii Natura jest czasem tylko dla nich, przyjemnością. Dlatego też niezmiernie ważnym atutem naszych sklepów jest przyjazny i estetyczny wystrój wnętrz, pełny ciepłych kolorów i doskonałego oświetlenia, które nie przekłamuje obrazu kolorystycznego dobieranych kosmetyków.
-Jesteśmy obecni w całej Polsce. Nasze drogerie zlokalizowane są zarówno w mniejszych miejscowościach - pow. 20 tys. mieszkańców, jak i w dużych aglomeracjach, np. Wrocław, Kraków, Warszawa, Katowice. Odważnie wchodzimy do centrów i galerii handlowych. Ważne są dla nas również lokalizacje osiedlowe, które znamionują duże przywiązanie lokalnych mieszkańców do konkretnego sklepu, konkretnego sprzedawcy, konkretnej konsultantki. Jeszcze raz podkreślę - naszą misją jest być jak najbliżej klienta i tym kierujemy się również przy doborze lokalizacji.
- Owszem. Jako jedna z niewielu firm na świecie wykorzystujemy światowej klasy szwajcarski 2-modułowy system kontroli składania zamówień: ze sklepu do magazynów i z magazynów do dostawców. Ten niezwykle inteligentny program, na podstawie weryfikacji danych historycznych i standardowych zachowań klientów, automatycznie analizuje ok. 95% zamówień, prognozując wielkość sprzedaży i zapotrzebowanie na określone produkty. Dzięki temu systemowi dostarczamy naszym klientom wyroby, jakich w danym czasie oczekują.
Ważną rolę spełnia także nasza strona internetowa, dzięki której możemy oceniać zadowolenie klientów. Jako pierwsza sieć drogeryjna uruchomiliśmy tak profesjonalny portal, który bardzo szybko stał się stroną społecznościową. Na jej forum może wypowiedzieć się każdy. Otrzymujemy tam nieprawdopodobną ilość pozytywnych, wręcz entuzjastycznych komentarzy i opinii na temat produktów i usług w naszych sklepach. www.drogerienatura.pl prezentuje każdy produkt z linii własnych i wyłącznych, zawiera profesjonalne porady, których udzielają specjaliści z różnych obszarów. O popularności tej strony świadczy liczba ok. 25 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i ponad 225 tysięcy wejść miesięcznie. Jak pokazują rankingi, strona Drogerii Natura jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych w tematyce pielęgnacji urody.
- Każda nagroda ma dla nas ogromne znaczenie. Nominacja do tytułu JAKOŚĆ ROKU nie jest zaskoczeniem. To potwierdzenie najwyższej jakości obsługi w naszych drogeriach i wyrobów w nich oferowanych. Stale podkreślają ją również nasze klientki. To ich zadowolenie daje nam największą satysfakcję. Niezwykła popularność i stale rosnąca liczba klientów dają prawo do śmiałego stwierdzenia, że odnieśliśmy sukces.
- Przede wszystkim pracy całego zespołu, który tworzy naszą firmę. Cenię poświęcenie i zaangażowanie oraz umiejętność wspólnego działania wszystkich pracowników na każdym szczeblu w naszej firmie. Bez współpracy niemożliwym byłoby osiągnięcie zamierzonych celów.
- Są ambitne. Zamierzamy stale się rozwijać, otwierając ok. 50 sklepów rocznie w ciekawych lokalizacjach ulicznych i centrach handlowych. Chcemy pozostać innowacyjni, będziemy poszerzać asortyment marek korporacyjnych i linii na wyłączność. Niezmiennie będziemy dbać o doskonalenie i szkolenie personelu, by podążając za coraz bardziej wymagającym rynkiem, utrzymać pozycję lidera w swojej branży.
@RY1@i02/2009/191/i02.2009.191.127.003a.102.jpg@RY2@
Kosmetyki
Marta Prusek - Galińska
Marki własne i wyłączne Drogerii Natura
marka stworzona
wyłącznie dla sieci Drogerie Natura! To wysokiej
jakości kosmetyki w najmodniejszych kolorach,
bazujące na światowych trendach
w dziedzinie makijażu. Dzięki nim, każda kobieta
pozostanie piękna! Pozostanie trendy!
marka własna sieci
Drogerie Natura, która miała swoją
inaugurację na początku lipca 2009 roku. To
kosmetyki, które oddają spontaniczną i
pełną nowych doznań radość
młodości. To feeria kolorów pozwalająca na
zabawę własnym wizerunkiem i szukania swego
niepowtarzalnego stylu. Marka idealna dla młodych
dziewcząt oraz wszystkich kobiet, które
niezależnie od wieku zachowują młodość
ducha
i radość życia.
Inne marki, dostępne tylko w Drogeriach Natura to: ,
@RY1@i02/2009/191/i02.2009.191.127.003a.103.jpg@RY2@
Kosmetyki
Więcej na
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu