Militarysta, który teraz powalczy o zmianę ustawy
PREZESA FIRM - farmaceutycznych Mabionu i Celon Pharmy - Macieja Wieczorka - interesuje historia wielkich bitew. Teraz sam ma do przeprowadzenia arcytrudną ofensywę
Wieczorek kieruje dwoma spółkami, którym najnowsza wersja projektu ustawy o refundacji leków może poważnie zaszkodzić. W batalii o przyszłość swoich firm będzie musiał wykorzystać całą swoją wiedzę.
Maciej Wieczorek jest wszechstronnie wykształcony. Absolwent Politechniki Warszawskiej. W latach 1989 - 1992 indywidualny tok studiów, mikro- i makroekonomia, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Finanse międzynarodowe na Uniwersytecie New of Lizbon w Portugalii. W latach 1997 - 1999 studia MBA na University of Minnesotta. Doktor nauk medycznych.
Prywatnie zapalony kolekcjoner militariów. Teraz zaczyna walczyć o zmianę ustawy refundacyjnej, która jego zdaniem może mocno osłabić cały polski przemysł farmaceutyczny.
Mabion, którego jest współwłaścicielem, oraz Celon Pharma to wyjątkowe firmy na polskim rynku medycznym. W sumie obie spółki pracują nad kilkunastoma lekami innowacyjnymi. Jeżeli uda się seria badań laboratoryjnych oraz klinicznych, obie firmy mogą stać się potentatami z przychodami sięgającymi setek milionów dolarów. - Nie mam medycznych tradycji w rodzinie, ale mam tradycje związane z wynalazczością. Mój ojciec był wynalazcą, miał opatentowanych dziesięć autorskich projektów. Być może stąd mój pęd do pracy i tworzenia nowych leków - mówi Wieczorek, który sam ma kilkanaście zgłoszeń patentowych.
Jego współpracownicy mówią o nim, że jest otwarty. Nie buduje wokół siebie murów. Pasje: militarystyka, historia drugiej wojny światowej, samoloty, narty. - Przede wszystkim jeżdżę w Alpy. Robię to tak często, jak tylko mam wolny czas, a tego niestety nie jest za wiele - mówi Wieczorek. Jego ulubionym miejscem są Dolomity. W Austrii lubi Zillertal. Jego współpracownicy mówią, że jest bardzo dobrym narciarzem, niektórzy wspominają, że nawet ekstremalnym. - To przesada. Mam czwórkę dzieci. Nie mogę ryzykować - zapewnia Wieczorek.
Militarystyka to nie tylko pasja i hobby. W przyszłości może zamienić się w biznes. - Interesuje mnie we współczesnym uzbrojeniu zagadnienie niewidzialności. Chodzi oczywiście o niewidzialność dla radarów, coś, w co wyposażone są m.in. amerykańskie myśliwce. W dużej mierze to rozwiązanie oparte jest na chemii. Chodzi o substancję, która wychwytuje fale elektromagnetyczne i zamienia je w ciepło lub zniekształca odbicie - mówi Wieczorek.
Czy prace nad tym projektem mogą być następnym biznesowym projektem? - Nie wykluczam. Jeżeli znajdę odpowiednią i dobrą ekipę, to oczywiście mogę zająć się tym zawodowo - mówi Maciej Wieczorek.
@RY1@i02/2010/205/i02.2010.205.000.016a.001.jpg@RY2@
Fot. Grzegorz Kawecki/Puls Biznesu/Forum
Spółki Macieja Wieczorka pracują nad kilkoma innowacyjnymi lekami. Ustawa o refundacji może opóźnić ich wprowadzenie
Michał Śliwiński
michal.sliwinski@infor.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu