Przedsiębiorcy żądają: Traktujcie nas poważnie
Organizacje zrzeszające mały, średni i duży biznes domagają się od nowego rządu, aby potraktował ich jak pełnoprawnego partnera.
- Jeszcze w tym tygodniu przedstawimy listę 40 postulatów dla rządu, na której jest propozycja powołania ministerstwa przedsiębiorczości na wzór amerykańskiego Small Business Administration - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan. Chodzi o skupienie kompetencji dotyczących przedsiębiorstw: resort czuwałby nad tym, by przepisy dotyczące prowadzenia biznesu były spójne, powstawały przy udziale zainteresowanych stron i pomagały, zamiast szkodzić.
Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha wolałby uniknąć rozbudowywania administracji. - Jak mawiał Ronald Reagan, rząd nie jest rozwiązaniem problemów, lecz ich powodem. Nie ma sensu mnożenie jego struktur. Wystarczy wyeliminować większość niespójnych i bezsensownych przepisów - uważa. Taka deregulacja nie jest ani łatwa, ani atrakcyjna politycznie. - Przykładem jest Janusz Palikot, który nie zrobił kariery jako szef komisji Przyjazne Państwo, lecz jako człowiek, z którego list wyborczych startowali homoseksualiści i antyklerykałowie - kwituje ekonomista.
Deregulacja to najważniejsze zadanie dla nowego rządu także według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Jeżeli władzy marzy się wysoki wzrost, to pierwszą rzeczą, jaką powinna zrobić, jest powołanie urzędu deregulacyjnego. Powinien powstać na ściśle określony czas, po którym zostanie zlikwidowany i rozliczony z tego, ile bzdurnych przepisów i instytucji zlikwidował - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.
Jeżeli chodzi o konkretne nazwiska, które miałyby się zajmować przedsiębiorczością, wszyscy mówią: nie ważne kto, ważne jak. - Sprawy personalne zostawiamy premierowi. Ważne, aby władza zaczęła się liczyć z głosem przedsiębiorców, z naszymi propozycjami i była konsekwentna we wdrażaniu przyjaznych biznesowi rozwiązań - mówi Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC.
Łukasz Bąk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu