Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Biznes

Liczba polis dla klientów indywidualnych wzrosła o 35 proc.

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Czy w naszym społeczeństwie (gdzie kultura prawna jest niska) ubezpieczenia ochrony prawnej mają szansę powodzenia? W jaki sposób próbowali Państwo dotrzeć do beneficjentów polis?

To nie kultura prawna naszego społeczeństwa jest niska, tylko kultura prawna instytucji działających w Polsce. Obywatele mają pełne prawo oczekiwać wsparcia państwa w zakresie pomocy prawnej. Jeśli go nie otrzymują, poszukują innych rozwiązań, np. ubezpieczeń takich jak Ochrona Prawna, która zapewni im dostęp do usług prawnych. Szanse powodzenia Ochrony Prawnej na polskim rynku oceniam bardzo wysoko, będzie się to działo jednak powoli, krok po kroku. Odsetek osób posiadających polisę ochrony prawnej zwiększa się, co obserwujemy od ubiegłego roku, gdy wraz z Naczelną Radą Adwokacką podjęliśmy działania zmierzające do promowania ubezpieczeń Ochrony Prawnej. Zorganizowaliśmy konferencję poświęconą OP z udziałem wielu cenionych specjalistów, stworzyliśmy serwis internetowy dedykowany wyłącznie OP, poprzez który klienci mogą zakupić polisę ochrony prawnej oraz specjalne poradniki dotyczące ubezpieczeń OP.

Z jakim zainteresowaniem spotkała się Państwa oferta ubezpieczeń ochrony prawnej? Jakie są widoki na przyszłość?

Na pewno w wielu przypadkach z niedowierzaniem podchodzą do możliwości posiadania ubezpieczenia ochrony prawnej - z tego, że mogą mieć swojego prawnika jeśli tylko zajdzie taka potrzeba i to w różnych sferach życia. Zauważyliśmy, że informacji na temat Ochrony Prawnej poszukują częściej osoby, które odczuwają ryzyko związane z wykonywaną pracą czy pełnioną funkcją. Mają one wyższą świadomość prawną i czują potrzebę ochrony. Myślę tu o lekarzach, urzędnikach, funkcjonariuszach policji, ale nie tylko. Od początku tego roku odnotowaliśmy wzrost o 35 proc. liczby polis zawartych przez klientów indywidualnych. Analizując jednak rynek, nie możemy się raczej spodziewać, że za dwa, trzy lata większość Polaków będzie posiadało to ubezpieczenie. Zauważamy natomiast systematyczny wzrost zainteresowania OP, a to należy uznać za dobry symptom.

Czy starają się Państwo, aby język umów ubezpieczeniowych ochrony prawnej był zrozumiały dla przeciętnego konsumenta?

Tworząc warunki ubezpieczenia w odświeżonej ofercie, położyliśmy bardzo duży nacisk, by język był nieskomplikowany i zrozumiały dla przeciętnego klienta. Niektórych pojęć i wyrażeń prawnych mimo to nie dało się uniknąć - wynika to z samej specyfiki ubezpieczeń ochrony prawnej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, aby każdy zainteresowany mógł bez problemu odnaleźć się w zapisach dotyczących tych ubezpieczeń. Zwróciliśmy szczególną uwagę na definicje prawnicze, rozwiązując ich znaczenie w słowniku. Ograniczyliśmy do zupełnego minimum liczbę dodatkowych klauzul.

Klienci mają również możliwość skorzystania z porady prawnej, dzięki temu szybko mogą skonsultować się z prawnikiem i uzyskać poradę. Wszystkie te działania zostały poparte specjalnymi materiałami informacyjnymi, które w jasny i zwięzły sposób przedstawiają istotę ubezpieczeń ochrony prawnej poparte przykładami ich zastosowania. Prosty język warunków powoduje, że pośrednicy są bardziej zainteresowani sprzedażą produktu, a klienci mają mniej pytań i wątpliwości do zapisów.

@RY1@i02/2012/105/i02.2012.105.21400030i.802.jpg@RY2@

Piotr Narloch, prezes zarządu Concordia Ubezpieczenia

Rozmawiała Anna Krzyżanowska

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.