Firmy inwestują. Ale tylko wtedy, kiedy już muszą
Przedsiębiorcy odtwarzają sprzęt, ale nie zwiększają mocy
Pierwsze sygnały świadczące o spowolnieniu już widać: wzrost wydatków inwestycyjnych w firmach w IV kwartale 2011 r. wyniósł niewiele ponad 11 proc. w skali roku. To mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem, gdy dynamika wynosiła ok. 18 proc. Na dodatek przedsiębiorcy wydawali pieniądze na maszyny i urządzenia. Inwestycje tego typu wzrosły w IV kwartale o 18,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Inwestycje w budynki wzrosły zaledwie o 3,7 proc. To oznacza, że firmy inwestują tylko wtedy, gdy muszą. - Dynamika inwestycji w poprzednich dwóch latach była bardzo słaba, a park maszynowy trzeba odnawiać - mówi Tomasz Kaczor, ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.