Nadzór narzuca stawki funduszom
FINANSE Administracyjne ograniczenie opłat za zarządzanie zamiast poprawić, pogorszy sytuację klientów - uważają przedstawiciele branży
Przy okazji dostosowania przepisów polskiego prawa do unijnej dyrektywy Mifid II Komisja Nadzoru Finansowego chce ograniczyć wysokość opłaty za zarządzanie pobieranej przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych do 2 proc. wartości aktywów rocznie. Komisja uważa, że w ten sposób poprawi sytuację klientów TFI, którzy płacą jedne z najwyższych opłat w Europie. W praktyce regulacja objęłaby fundusze inwestujące w akcje i zrównoważone, ponieważ w przypadku podmiotów lokujących powierzony im kapitał w relatywnie bezpieczne instrumenty dłużne opłaty za zarządzanie nie przekraczają 1,5 proc. wartości aktywów. Branża ostro protestuje przeciw takim rozwiązaniom.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.