Dziennik Gazeta Prawana logo

Nadzór narzuca stawki funduszom

FINANSE Administracyjne ograniczenie opłat za zarządzanie zamiast poprawić, pogorszy sytuację klientów - uważają przedstawiciele branży

Przy okazji dostosowania przepisów polskiego prawa do unijnej dyrektywy Mifid II Komisja Nadzoru Finansowego chce ograniczyć wysokość opłaty za zarządzanie pobieranej przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych do 2 proc. wartości aktywów rocznie. Komisja uważa, że w ten sposób poprawi sytuację klientów TFI, którzy płacą jedne z najwyższych opłat w Europie. W praktyce regulacja objęłaby fundusze inwestujące w akcje i zrównoważone, ponieważ w przypadku podmiotów lokujących powierzony im kapitał w relatywnie bezpieczne instrumenty dłużne opłaty za zarządzanie nie przekraczają 1,5 proc. wartości aktywów. Branża ostro protestuje przeciw takim rozwiązaniom.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.