Dziennik Gazeta Prawana logo

Warszawa liderem hossy w 2017 r. Outsiderzy zwycięzcami

Około 45 mld zł zarobili w zeszłym roku zagraniczni inwestorzy na wzroście kursów na warszawskiej giełdzie

W grupie krajów klasyfikowanych jako rynki wschodzące to warszawska giełda była w zeszłym roku liderem wzrostów. Ze względu na silne umocnienie złotego indeks WIG20 zyskał w ujęciu dolarowym ponad 50 proc. Lepszy wynik po raz ostatni krajowy rynek akcji zanotował w 2004 r. Na zdecydowane zwiększenie swoich zysków wynikające ze zmian kursów walutowych mogli liczyć także inwestorzy posługujący się japońskim jenem czy szwajcarskim frankiem. Wiele wskazuje na to, że wartość udziałowych papierów wartościowych znajdujących się w rękach inwestorów zagranicznych przekroczyła na koniec roku 190 mld zł i była wyższa niż rok wcześniej o niemal 50 mld zł. Korygując tę wartość o saldo tegorocznych inwestycji (do końca października było to 5,5 mld zł), zyski zagranicznych inwestorów można oszacować na 45 mld zł. Dla porównania: krajowi inwestorzy indywidualni zarobili w zeszłym roku - inwestując bezpośrednio lub poprzez fundusze - ok. 20 mld zł.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.