Dziennik Gazeta Prawana logo

NBP chce sprzedawać więcej monet

29 czerwca 2018

Szykują się zmiany w systemie sprzedaży monet kolekcjonerskich. Wszystko po to, by zwiększyć liczbę sprzedawanych numizmatów.

Narodowy Bank Polski będzie próbował przede wszystkim zwiększyć dostępność monet. Po wprowadzeniu na początku roku nowego systemu sprzedaży, przypominającego aukcję internetową, popularność tej formy inwestowania drastycznie spadła. NBP przyznaje, że zdarzają się aukcje, na których udaje się sprzedać zaledwie 40 proc. nakładu. Zbieracze narzekają, że monety są bardzo drogie, bo większość aukcji kończy się sprzedażą po cenach maksymalnych z ustalanych wcześniej widełek. System nie jest odporny na sytuację, w której część uczestników aukcji licytuje drogo, zawyżając ceny, po czym nie odbiera zamówionych monet. NBP może co najwyżej zablokować konto takiego uczestnika - ale dzieje się to już długo po zamknięciu aukcji. Obecnie około tysiąca kont jest zablokowanych.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.