Za dużo hipotek w bankach
Kredyty
Udział hipotek w portfelach kredytów udzielonych przez banki zbliża się do poziomu 25 proc. To jednak tylko średnia, w niektórych instytucjach finansowych pożyczki na własne lokum stanowią już około połowy wszystkich udzielonych kredytów. Większość działających na polskim rynku podmiotów to banki uniwersalne. A tego typu instytucje powinny dbać o większą dywersyfikację swoich portfeli kredytowych.
- Krótka historia portfeli kredytowych, wysoki udział pożyczek w walutach, bardzo wysoki wskaźnik LTV, nadmierna koncentracja kredytów hipotecznych w niektórych bankach, niezadowalająca struktura źródeł finansowania, wątpliwa jakość niektórych wycen nieruchomości, brak doświadczenia w funkcjonowaniu rynku kredytów hipotecznych - wyliczał zagrożenia dla banków Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący UKNF, na VIII Międzynarodowym Kongresie Finansowania Nieruchomości w Krajach Europy Środkowowschodniej. Jego zdaniem wielu finansistów zbyt beztrosko podchodziło do oceny ryzyka związanego z hipotekami. A trudnych tematów jest więcej, jak chociażby niska płynność rynku nieruchomości, której nie poprawi raczej wygaszanie programu "Rodzina na swoim". Niezweryfikowana skuteczność ubezpieczeń spłaty kredytów hipotecznych czy rosnący udział kredytów opóźnionych w spłacie - to kolejne punkty zapalne.
- Największe ryzyko związane jest z kredytami udzielanymi w 2007 i 2008 r. - uważa Wojciech Kwaśniak. Podobnego zdania jest Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej. Z jego obserwacji wynika, że najszybciej psują się portfele kredytów hipotecznych udzielonych w 2008 r. Prawie 4 proc. z nich ma opóźnienie w spłacie przekraczające 30 dni. Ale to nie wszystko. Za sprawą zmian w kursach walut gwałtownemu pogorszeniu uległy kredyty dewizowe z lat 2006 i 2007. Również najświeższe pożyczki nie wyglądają najlepiej. Niepokojąco wyglądają zwłaszcza kredyty z tego roku udzielone w złotych.
- Psują się one równie szybko jak kredyty udzielane w roku 2008 - podkreśla Andrzej Topiński.
Tomasz Szpyt
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu