Banki uzupełniły kapitał
Finanse
Europejski Nadzór Bankowy (EBA) poinformował wczoraj, że większość z przebadanych banków zebrała dodatkowy kapitał zgodnie z postawionymi przez tę instytucję zaleceniami, choć ostrzegł, że kryzys zadłużeniowy nadal pozostaje wyzwaniem dla europejskich instytucji finansowych.
EBA ogłosił, że 27 banków zdołało zgromadzić 94,4 mld euro, czyli znacznie więcej niż brakujące 76 mld euro zidentyfikowane podczas kontroli w grudniu. To oznacza, że większość z przebadanych banków spełniła warunki uzyskania wskaźnika Core Tier 1 w wysokości co najmniej 9 proc.
W grudniu EBA przebadał 71 banków, z czego poziomu 9 proc. nie osiągnęło 31. Nadal tego warunku nie spełniają przechodzące restrukturyzację belgijska Dexia, austriacki Oesterreichische Volksbank, niemiecki WestLB i hiszpańska Bankia, która po nacjonalizacji jest oddzielnie rozpatrywana.
Bartłomiej Niedziński
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu