Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Gospodarka

Osób bez pracy mniej o 25 tys. Bezrobocie niższe o 0,2 pkt proc.

26 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Zatrudnienie

W marcu poprawiła się nieco sytuacja na rynku pracy. W następnych kilku miesiącach bezrobocie jeszcze spadnie.

W marcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 24,9 tys. - do 2 mln 143,2 tys. Spadła we wszystkich regionach Polski. Przykładowo w woj. podkarpackim - o 3,1 tys., lubelskim - o 2,2 tys., zachodniopomorskim - o 2,1 tys. i kujawsko-pomorskim - o 1,9 tys. A stopa bezrobocia obniżyła się do 13,3 proc. z 13,5 proc. w lutym - wynika ze wstępnych szacunków resortu pracy.

- Prawdopodobnie GUS zweryfikuje ten rachunek, bo spadek liczby bezrobotnych o blisko 25 tys. może nie wystarczyć do obniżenia stopy bezrobocia o 0,2 pkt proc. Po korekcie może ona wynieść 13,4 proc. - mówi Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP. Eksperci nie mają wątpliwości, że spadek bezrobocia związany jest z pojawianiem się prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie. Zwiększyła się też liczba osób, które znalazły zatrudnienie, bo przybyło miejsc pracy subsydiowanych przez pośredniaki.

Dodatkowo w kwietniu wskaźniki mają być jeszcze lepsze. - Liczba bezrobotnych może się skurczyć o około 90 tys., ponieważ pełną parą ruszą prace sezonowe - twierdzi Karolina Sędzimir. Jeśli sprawdzi się ta prognoza, stopa bezrobocia może spaść do 12,9 proc. Będzie się też obniżać w kolejnych miesiącach.

- W czerwcu może wynieść 11,7 proc. i będzie to najniższy poziom w tym roku - dodaje Sędzimir. Ale potem bezrobocie będzie znów rosło. Analitycy różnią się jednak w prognozach, do jakiego poziomu. W końcu grudnia stopa bezrobocia wyniesie według nich od 12,7 proc. do 13,5 proc.

Janusz Kowalski

janusz.kowalski4@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.