Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Gospodarka

CO NAS CZEKA

28 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

W Polsce w poniedziałek poznamy finalny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za sierpień. Według wstępnych szacunków GUS w skali roku deflacja zmniejszyła się do 0,8 proc. z 0,9 proc. miesiąc wcześniej. Dzień później NBP opublikuje dane na temat inflacji bazowej, a także lipcowy bilans płatniczy. W czerwcu mieliśmy deficyt obrotów bieżących na poziomie ok. 200 mln euro, czemu towarzyszyła nadwyżka w obrotach towarowych w wysokości 400 mln euro. W środę bank centralny przedstawi tempo wzrostu depozytów i kredytów w sierpniu, a w piątek GUS zaprezentuje dane dotyczące tempa wzrostu zatrudnienia i średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw. W lipcu zatrudnienie było o 3,2 proc. wyższe niż rok wcześniej, a przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się o 4,8 proc. w skali roku.

w poniedziałek będą przykuwać dane dotyczące wyników produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz popytu na kredyt w Chinach. We wtorek poznamy wyniki inflacji w takich krajach, jak Niemcy czy Wielka Brytania (dane z całej Unii Europejskiej dotyczące tzw. zharmonizowanego wskaźnika inflacji będą opublikowane w czwartek), a także wyprzedzający wskaźnik koniunktury - indeks niemieckiego instytutu ZEW. W piątek poznamy dane na temat inflacji w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek banków centralnych Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W przypadku Narodowego Banku Szwajcarii analitycy nie spodziewają się zmian. Oznaczać to będzie utrzymanie ujemnych stóp procentowych (co jest korzystne dla spłacających kredyty frankowe) i interwencji utrzymujących kurs franka w pobliżu 1,1 do euro (bez nich helwecka waluta mogłaby się umocnić, pogarszając sytuację posiadaczy frankowych hipotek). Zmiana stóp nie jest spodziewana również na Wyspach. Zdaniem ekonomistów jest tam możliwa obniżka, ale pod koniec roku.

ŁW

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.