Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Firma

Beata na pomoc przedsiębiorcom

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

@RY1@i02/2014/034/i02.2014.034.18300050a.802.jpg@RY2@

Sebastian Christow radca ministra gospodarki

W styczniu tego roku, w ramach pojedynczego punktu kontaktowego, zaczął działać elektroniczny urzędnik o imieniu Beata (prod.ceidg.gov.pl; zakładka "pomoc"). Udziela porad w języku polskim i angielskim. Czy problemy zgłaszane do Beaty będą miały wpływ na zmianę przepisów regulujących prowadzenie biznesu?

Kontakty przedsiębiorców z Beatą będą być może przekładały się na działalność legislacyjną. Zgłaszane jej problemy mogą stanowić inspirację do podejmowania działań deregulacyjnych. Dziś najwięcej osób pyta Beatę o zawieszanie i odwieszanie działalności gospodarczej, o konsekwencje niepodjęcia przed upływem 24 miesięcy ponownej działalności, a przede wszystkim o niezłożenie wniosku o jej odwieszenie (konsekwencją jest wykreślenie przedsiębiorcy po 24 miesiącach zawieszenia i konieczność ponownej rejestracji). Ale na stronie punktu kontaktowego www.biznes.gov.pl można znaleźć też różne opisy sytuacji życiowych, przez które musi przejść potencjalny przedsiębiorca. Znajdują się tam np. wyjaśnienia, jak krok po kroku otworzyć własną firmę w konkretnej branży (np. zakład fryzjerski, biuro podróży, przewóz osób i towarów etc.). To rodzaj poradnika-asystenta przedsiębiorcy, który w związku z konkretną sytuacją życiową jest zobowiązany do wykonania wielu czynności i interakcji z różnymi podmiotami, w tym przede wszystkim z urzędami administracji publicznej.

Doświadczenia pierwszego okresu funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wskazują, że konieczne są zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które uproszczą procedury w tym rejestrze. Potwierdzają to też problemy zgłaszane Beacie. Czego mogą oczekiwać przedsiębiorcy w najbliższym czasie?

Prace trwają. Analizowana jest m.in. możliwość uproszczenia procedury związanej z wykreślaniem wpisów z CEIDG - np. w razie zgonu przedsiębiorcy. Równie istotna wydaje się konieczność modyfikacji procedury poprawiania błędów we wpisie do CEIDG, aby skrócić czas oczekiwania na jego sprostowanie.

Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że same zasady wpisów określone w CEIDG są klarowne. Jakich więc przysparzają problemów, skoro sami zainteresowani domagają się zmiany ustawy?

Cieszy tak pozytywna ocena przepisów przez przedsiębiorców. Wprawdzie przepisy są klarowne, ale problemy powstają na gruncie ich stosowania, szczególnie w kontekście innych ustaw, np. kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisów o dostępie do informacji publicznej. W mojej opinii należałoby np. wyeliminować wątpliwości interpretacyjne w zakresie stosowania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej poprzez uporządkowanie siatki pojęciowej w niej zawartej. Powinno się to przyczynić do spójności i jednoznaczności przepisów oraz wyeliminowania rozbieżności w ich stosowaniu przez różne organy. Kwestie te będą podlegały pogłębionej analizie i dyskusji w toku dalszych prac.

Rozmawiała Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.