PiS chce poselskiego nadzoru bezpieczeństwa energetycznegoPiS apeluje do marszałek Ewy Kopacz o odmrożenie wniosku w sprawie powołania stałej komisji energii. Ma się ona zajmować m.in. bezpieczeństwem energetycznym państwa.15 maja 2013
J. Buzek: CEEP szansą na jednolity rynek energii w EuropieCEEP, czyli organizacja zrzeszająca firmy energetyczne naszego regionu, zamierza wspierać Litwę. Kraj ten w drugiej połowie roku będzie przewodzić Radzie UE w realizacji tzw. memorandum wileńskiego, czyli kolejnych etapów wprowadzania wspólnych unijnych regulacji dotyczących rynku energetycznego. Dotychczasowymi sukcesami CEEP na forum UE jest odrzucenie przez Parlament Europejski pomysłu wycofania z rynku nadwyżki pozwoleń na emisję CO2 oraz niedopuszczenie do zablokowania projektów związanych z gazem łupkowym.15 maja 2013
Sprzeczne interesy w PGNiG. Co dalej z gazowym koncernem?Premier sugeruje konieczność podziału spółki na część wydobywczą i handlową. To osłabi konkurencyjną pozycję firmy – mówią eksperci.Michał Duszczyk•15 maja 2013
Ceny węgla w tym roku nie będą niższe. W przyszłym ceny mogą pójść jeszcze w góręKlienci indywidualni nie mają co liczyć na znaczącą obniżkę cen węgla. Te, jeśli spadną, to najwyżej o kilka procent i odczują to przede wszystkim odbiorcy hurtowi. Po ubiegłorocznym, lekkim załamaniu na rynku, sytuacja zaczyna się stabilizować. – Od przyszłego roku węgiel może zacząć drożeć – przewiduje Zbigniew Stopa, prezes Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.14 maja 2013
PGNiG planuje na ten rok 39 odwiertów poszukiwawczych w Polsce i za granicąTegoroczne plany Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) przewidują wykonanie 22 otworów poszukiwawczych na złożach konwencjonalnych w kraju i 4 otwory - za granicą (Egipt i Libia), a także 13 otworów w zakresie złóż niekonwencjonalnych, podała spółka. 14 maja 2013
PKN Orlen rozpoczął wiercenia poszukiwawcze ropy na szelfie łotewskimNa obszarze licencji należącej do Balin Energy - spółki joint venture, której udziałowcami są PKN Orlen oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief - na łotewskim szelfie bałtyckim rozpoczęto wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego, podał PKN Orlen w komunikacie. 13 maja 2013
Elektrociepłownie chcą uwolnienia cen ciepła. Ceny pójdą w dół?Zima za nami, a elektrociepłownie wzywają do uwolnienia cen ciepła dostarczanego do naszych domów. Obecnie to Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza co roku proponowane przez koncerny stawki. Zdaniem firm, brak ograniczeń nie doprowadzi do podwyżek, gdyż konkurencja między koncernami gwarantuje rywalizację o klientów.13 maja 2013
Na Lubelszczyźnie powstanie nowa elektrownia węglowa. Ponad 100 miejsc pracy– To ważna inwestycja dla regionu Lubelszczyzny. Dla stabilizacji pracy sieci elektrownia byłaby tu potrzebna – podkreśla Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka. Firma podpisała list intencyjny z francuskim inwestorem GDF Suez. Ze względu na bliskość kopalni Bogdanka mogłaby dostarczać do elektrowni węgiel. Na razie firmy badają możliwości i warunki współpracy.13 maja 2013
Lotos nie chce się angażować w gaz łupkowyKoncern mówi pas, choć niedawno zawarł z PGNiG porozumienie o współpracy przy poszukiwaniu m.in. gazu łupkowego ze złóż niekonwencjonalnych.Michał Duszczyk•13 maja 2013
Gaz łupkowy: W Polsce wykonano dotychczas 44 otwory poszukiwawcze, w tym w 14 przeprowadzono szczelinowanieInwestorzy wykonali do 6 maja br. 44 otwory poszukiwawcze typu "shale gas", podało Ministerstwo Środowiska na swojej stronie internetowej. Liczba otworów pionowych wyniosła w tym okresie 34, a liczba otworów krzywionych/ poziomych - 10. Szczelinowanie przeprowadzono w 14 otworach (10 pionowych i 4 krzywionych/ poziomych). 10 maja 2013
Tauron rośnie w siłę. Zysk netto wyższy o ponad 200 mln złotychTauron Polska Energia odnotował 558,30 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2013 r. wobec 381,16 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.09 maja 2013
Andrysiak: Z husarią na gaz (łupkowy)Jeśli w czymś jesteśmy mistrzami, to w świętowaniu przyszłych sukcesów. To umiejętność nietypowa, rzadka, ale akurat nam do życia niezbędna. Na sportowe turnieje jedziemy tylko po medal, chodź zwykle nie wychodzimy z grupy, przed trudnymi negocjacjami rozstawiamy wszystkich po kątach, by potem wziąć bez sprzeciwu, co dają. Cieszymy się z superszybkiego pociągu, choć nie będzie miał po czym jeździć, a jeśli dowiadujemy się, że w naszej ziemi może być gaz, to... szalejemy na całego.Andrzej Andrysiak•09 maja 2013
Pękła łupkowa bańka. Gazu nie ma i nie będzieGeolodzy: Surowca jest u nas mało, a jego wydobycie może się nie opłacać. Amerykańskie koncerny - ExxonMobil, Talisman i Marathon Oil - zrezygnowały z poszukiwań gazu łupkowego. Zdaniem ekspertów to początek exodusuMichał Duszczyk•09 maja 2013
Unia Europejska nie żałuje pieniędzy na paliwo przyszłościLNG ma pomóc w walce o czystsze powietrze, zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego gazu i obniżyć rachunki gospodarstw domowych – UE wspiera LNG, bo ułatwi jej osiąganie najważniejszych celów w energetyce.Dariusz Styczek•09 maja 2013
Pawlak krytykuje powołany przez Tuska zespół energetyczny: Problemów nie rozwiążeByły wicepremier krytykuje prace zespołu energetycznego. Powołanie takiej instytucji od razu problemów nie rozwiąże, najważniejsze by ministrowie chętniej ze sobą współpracowali - przekonuje w rozmowie z IAR Waldemar Pawlak.08 maja 2013
Co dalej z gazem łupkowym? Kolejny koncern opuszcza PolskęKolejny amerykański koncern rezygnuje z poszukiwań łupków w Polsce. Decyzję o zaprzestaniu wykonywania odwiertów podjęła spółka Marathon Oil Poland - dowiedziała się informacyjna Agencja Radiowa. 08 maja 2013
Koszty poszukiwania gazu łupkowego wielokrotnie przewyższą koszt budowy elektrowni jądrowej– 600 mld złotych to pieniądze, które są potrzebne w pierwszym okresie przygotowawczym na wszystkich obszarach koncesyjnych – szacuje Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych. Zanim będzie można ocenić, czy wydobycie komercyjne gazu łupkowego będzie w Polsce opłacalne, należy przeprowadzić setki odwiertów. Do kwietnia wykonano ich zaledwie 44.08 maja 2013
Na polską giełdę gazu może wejść Gazprom. PGNiG straci monopol?Rozwój odnawialnych źródeł energii, a także konieczność liberalizacji rynku sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na błękitne paliwo i zmienia się rola gazowego monopolisty, jakim jest PGNiG. Koncernowi rośnie konkurencja w postaci spółek energetycznych zajmujących się do tej pory sprzedażą prądu. Należy też liczyć się z tym, że na polską giełdę gazu może wejść Gazprom.08 maja 2013
Biomasa nad przepaścią. Kilka firm już zbankrutowało, a wiele stoi na progu plajtyZatrudniający kilkadziesiąt tysięcy pracowników producenci zostali odcięci od zamówień. Resort gospodarki przedstawi dziś w Sejmie propozycje naprawy systemu wsparcia zielonej energetyki.08 maja 2013
Fińska firma energetyczna zawiesza inwestycje w Polsce. Ma dosyć niespójnego i niestabilnego prawaFińska firma Fortum wstrzymuje się z inwestycjami w Polsce w oczekiwaniu na stabilne i spójne otoczenie prawne, poinformowali przedstawiciele spółki. Jednak spółka na pewno nie zamierza wycofać się z polskiego rynku. 07 maja 2013