Korycki: Górnictwo na kroplówceZ punktu widzenia biznesowego pomysł, by Jastrzębska Spółka Węglowa przejęła Katowicki Holding Węglowy, wzbudza – delikatnie mówiąc – wątpliwości. Można sobie wyobrazić lepsze koncepcje na wydanie 2 mld zł, które leżą teraz na kontach JSW. Choćby start w wyścigu po lubelską Bogdankę, firmę o dużo zdrowszych fundamentach niż śląskie molochy. O takim zamiarze jastrzębskiej kopalni zresztą już w branży spekulowano.Łukasz Korycki•02 lipca 2013
Będą fuzje śląskich koncernów węglowychMinisterstwo Gospodarki chce połączenia śląskich koncernów. JSW wolałaby Bogdankę, ale zdecyduje polityka, nie ekonomia. I spółka z 2 mld zł w kasie będzie musiała podratować KHW.Maciej Szczepaniuk•02 lipca 2013
Biopaliwa z wodorostów?Naukowcy zamierzają produkować biopaliwa z dużych morskich glonów. Specjalne farmy założono na morzu u wybrzeży Szkocji, Norwegii i Irlandii.01 lipca 2013
Odpowiedzialność za unijny pakiet klimatyczny ponoszą zarówno Lech Kaczyński, jak i Donald TuskKto mówi prawdę w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego? Polskie Radio dotarło do dokumentów, które rozwiewają wszelkie wątpliwości - na ustalenia zgodził się w 2007 roku prezydent Lech Kaczyński, a rok później zatwierdził je premier Donald Tusk. Zapisy uzgodnione przez szefa rządu są jednak dla Polski nieco łagodniejsze. 01 lipca 2013
Jerzy Kurella będzie czasowo wykonywał obowiązki prezesa PGNiGRada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zdecydowała o wykonywaniu przez obecnego wiceprezesa zarządu ds. handlu Jerzego Kurellę, obowiązków prezesa do czasu wyboru nowej osoby na to stanowisko, podała spółka w komunikacie. 01 lipca 2013
Deloitte: System podatkowy zniechęca do poszukiwania gazu łupkowego w Polsce Niejasny system podatkowy i słaby stan infrastruktury gazowej utrudniają inwestycje w wydobycie gazu łupkowego w Polsce, wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. 01 lipca 2013
Rachunki za gaz i prąd to ogromne obciążenie dla polskich rodzinNominalne opłaty za media dla polskich gospodarstw domowych nie są wysokie na tle Unii Europejskiej. Zupełnie innych wniosków dostarcza porównanie analogicznych opłat z uwzględnieniem różnic w poziomie cen i wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi krajami. Prowadzi ono do wniosku, że rachunki za media są bardzo dużym obciążeniem dla polskich rodzin.01 lipca 2013
Od dziś tanieje energia elektrycznaOd dziś będziemy mniej płacić za prąd. Obniżki wyniosą średnio od 3,9 do 4,6 procent. Opłaty dystrybucyjne pozostają na niezmienionym poziomie.01 lipca 2013
Jeśli Polska nie zainwestuje w atom dziś, to w przyszłości słono za to zapłacimyIm później, tym budowa polskiej elektrowni atomowej będzie bardziej kosztowna – twierdzą eksperci, odnosząc się do ostatnich wydarzeń w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd objął właśnie gwarancjami budowę reaktorów i skłonny jest płacić stałą cenę za prąd z atomu. To efekt kryzysu, ale i zwlekania z inwestycjami.Maciej Szczepaniuk•01 lipca 2013
Od jutra tanieje prądOd jutra będziemy mniej płacić za energię elektryczną. Obniżki wyniosą średnio od 3,9 do 4,6 procent. Oznacza, że średnio w miesiącu nasze rachunki za energię elektryczną spadną o kilka złotych - od 2 do 3 złotych na rachunku. Dotyczy to blisko 13 milionów gospodarstw domowych. 30 czerwca 2013
Tajemnica inteligentnego licznika. Jak ochronić nasze dane pzed szpiegowaniem?Tajemnica licznika. "Podobna do bankowej gwarancja prawna mogłaby zakończyć spór o nowoczesne liczniki energii elektrycznej" - uważa tak ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego doktor Mariusz Swora. Tak zwane inteligentne liczniki wciąż wzbudzają wiele kontrowersji. Nie wiadomo, czy dane osobowe i informacje o szczegółach zużycia energii byłyby odpowiednio chronione.30 czerwca 2013
Coraz częściej zmieniamy dostawcę prąduZ roku na rok coraz częściej zmieniamy dostawcę prądu - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Z możliwości takiej skorzystało już blisko 175 tysięcy odbiorców. 29 czerwca 2013
Energa na giełdę jeszcze w tym roku? MSP dorzuci coś ekstra do ofertySkarb Państwa analizuje, w jaki sposób „uatrakcyjnić” ofertę sprzedaży gdańskiej Energi. Ocenia, czy możliwe jest wniesienie do spółki innych aktywów, i czy działanie to nie opóźni harmonogramu jej prywatyzacji. Zgodnie z planami resortu, debiut giełdowy Energi powinien nastąpić jeszcze w tym roku. Wiceminister zapewnia, że nie wpłynie na to brak ustawy o odnawialnych źródłach energii.28 czerwca 2013
URE uwolni ceny gazu dla największych firmUrząd Regulacji Energetyki (URE) opublikuje komunikat o uwolnieniu cen gazu dla największych odbiorców instytucjonalnych na początku lipca, zapowiedział prezes URE Marek Woszczyk w wywiadzie dla portalu Wysokienapiecie.pl. Kolejne grupy odbiorców będą stopniowo wychodzić spod parasola regulacji. 28 czerwca 2013
PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu w Pakistanie. Sprzeda go w tym krajuPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z dwóch odwiertów na złożu Rehman w Pakistanie.26 czerwca 2013
PGE, KGHM, Tauron i Enea przedłużyły list intencyjny ws. budowy elektrowni atomowejEnea, KGHM Polska Miedź, Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz Tauron Polska Energia zawarły porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej, podały spółki w komunikatach. 26 czerwca 2013
PGE i Orange testują wspólną sprzedaż usług. Kiedy produkt pojawi się na rynku?Orange wspólnie z PGE testuje łączoną sprzedaż usług energetycznych i telekomunikacyjnych. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy, ale operator wiąże z tym duże nadzieje. Pakietowanie różnych usług to – według prezesa Macieja Wituckiego – w obecnej sytuacji rynkowej dobry sposób na zwiększenie przychodów i pozyskanie większej liczby klientów. 26 czerwca 2013
Gaz łupkowy bezpieczny, ale blisko odwiertów jest za dużo metanuChemikalia nie skażą wody pitnej. Ale blisko odwiertów jest za dużo metanu i etanu w źródłach.Michał Potocki•26 czerwca 2013
Elektrownie są stare, nadchodzi kryzys węglowy. Czy za kilka lat zabraknie nam prądu?Rynek kuleje. Letni rekord zapotrzebowania na energię elektryczną już padł, a to dopiero początek ciepłych miesięcy. Zimą ledwo wystarczyło. Do tego dochodzi awantura z rozbudową elektrowni w Opolu.Maciej Szczepaniuk•26 czerwca 2013
Unia chce wprowadzić opłaty za darmową wodę. Ceny energii wzrosną, rolnicy zbankrutująEnergetycy, firmy szukające gazu łupkowego, rolnicy, którzy nawadniają pola, i hodowcy ryb będą musieli zacząć płacić za – dotychczas bezpłatne – korzystanie z wód powierzchniowych. O ile duże firmy na to stać, wieś boi się bankructw.Maciej Miłosz•26 czerwca 2013