Emerytury górników: czas pracy będzie można rozliczać kwartalnieSejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przewiduje ona, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej, czas pracy górników będzie mógł być rozliczany kwartalnie, a nie jak dotychczas miesięcznie.08 stycznia 2010
Fedak: nie będzie propozycji wydłużenia wieku emerytalnegoResort pracy nie przedłoży propozycji wydłużenia wieku emerytalnego - powiedziała podczas dzisiejszej debaty w Sejmie minister pracy Jolanta Fedak.07 stycznia 2010
Sąd Najwyższy rozpoznaje tylko spory o wartości ponad 10 tys. złSąd Najwyższy może rozstrzygać tylko takie spory, w których chodzi o kwotę przekraczającą 10 tys. zł - orzekł w środę SN. Jeżeli jest ona niższa, SN musi odrzucić skargę.06 stycznia 2010
Łatwiej o górniczą emeryturęNa wniosek górnika czas pracy w kopalni pod ziemią będzie mógł być rozliczany kwartalnie.Bożena Wiktorowska•06 stycznia 2010
Warto teraz złożyć do ZUS wniosek o emeryturęSzacujemy, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca o około 100 zł. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach.Bartosz Marczuk•06 stycznia 2010
Niższe opłaty dla OFE, więcej na emeryturyZarządzający funduszami emerytalnymi nie mogą już pobierać więcej niż 3,5 proc. od wpływających do nich składek.Bartosz Marczuk•04 stycznia 2010
Od Nowego Roku niższe emerytury dla esbeków i członków WRONPocząwszy od Nowego Roku ok. 41 tys. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL oraz 9 członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zacznie dostawać niższe emerytury. 01 stycznia 2010
W 2010 r. na IKE będzie można wpłacić niecałe 10 tys. złW 2010 r. na Indywidualne Konto Emerytalne będzie można wpłacić maksymalnie 9579 zł - wynika z obwieszczenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 grudnia 2009 r. To taka sama kwota, jak w 2009 r.27 grudnia 2009
Od 1 stycznia niższe opłaty na OFE; emerytury będą wyższeOd 1 stycznia oszczędzający na przyszłą emeryturę zapłacą Otwartym Funduszom Emerytalnym mniejszą opłatę od składki. Nie będzie mogła być ona wyższa niż 3,5 proc. Niższe będą też prowizje pobierane od ubezpieczonych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne.27 grudnia 2009
Rostowski: wiek przechodzenia na emeryturę wzrośnie o ponad dwa lataZrobiliśmy ważny krok, wprowadzając emerytury pomostowe. To oznacza, że w najbliższych latach przeciętny wiek przechodzenia na emeryturę wzrośnie o ponad dwa lata. To jest również znaczący krok w kierunku poprawy finansów publicznych - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister finansów Jacek Rostowski. 25 grudnia 2009
W 2010 r. pensje wzrosną o 3 proc., emeryci i nauczyciele dostaną więcejW przyszłym roku powody do zadowolenia będą mieć emeryci i renciści oraz nauczyciele. Wyższe zasiłki otrzymają też osoby bezrobotne.24 grudnia 2009
Ile wyniesie limit wpłat na IKE w przyszłym rokuWysokość kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne w 2010 roku będzie wynosić 9579 zł – wynika z obwieszczenia ministra pracy i polityki społecznej.Krzysztof Tomaszewski•22 grudnia 2009
Umowa zlecenia może przekreślić prawo do wcześniejszej emeryturyUbezpieczeni urodzeni do końca 1948 roku, którzy po rozwiązaniu stosunku pracy otrzymywali świadczenie przedemerytalne i pracowali na zlecenie, mogą nie otrzymać wcześniejszej emerytury z ZUS.Artur Radwan•18 grudnia 2009
Fedak: sami będziemy decydować, kiedy chcemy przejść na emeryturęMinister pracy Jolanta Fedak w środę wieczorem przyznała, że jej resort pracuje nad pomysłem, by umożliwić Polakom decydowanie o tym, kiedy chcą przejść na emeryturę.17 grudnia 2009
OPZZ zbiera podpisy ws. zmiany zasad uzyskiwania prawa do emeryturyOPZZ przygotował projekt ustawy zmieniającej zasady uzyskiwania prawa do emerytury. Ma ono zależeć od liczby lat płacenia składek na ZUS i OFE: 35 lat przez kobiety, 40 lat przez mężczyzn. Na stronie internetowej związku można już podpisywać się pod tym projektem - powiedział dziś ekspert OPZZ Andrzej Strębski.16 grudnia 2009
Członkowie WRON pozbawieni specjalnych emeryturCzłonkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) - na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej - obniżono uprzywilejowane emerytury. Organ odpowiedzialny w resorcie obrony narodowej za wojskowe świadczenia przesłał już zainteresowanym odpowiednie informacje.16 grudnia 2009
Wiceminister pracy: wypłata rent i emerytur nie jest zagrożona7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) ma zostać przekazane do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2010 roku - poinformował w środę w Senacie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. "Wypłata świadczeń emerytalno-rentowych nie jest zagrożona" - zapewnił.16 grudnia 2009
Jak banki robią emerytów w balonaKomisja Nadzoru Finansowego przyznaje, że część banków świadomie wprowadza w błąd starszych klientów. Żerując na ich nieznajomości finansów i bezradności oferują emerytom ryzykowne produkty. Zdarza się, że staruszkowie tracą w ten sposób oszczędności całego życia. Bankom takie transakcje bardzo się opłacają.16 grudnia 2009
Tusk: wyższa emerytura będzie zależeć od dłuższego stażu pracyPremier Donald Tusk powiedział w środę, że rząd, reformując system emerytalny, będzie chciał wprowadzić model, który spowoduje, że wyższa emerytura będzie zależeć od dłuższego stażu pracy.16 grudnia 2009
Emerytury: Jak dokumentować staż pracy i wysokość osiąganych zarobkówJeżeli dla ustalenia emerytury nie ma możliwości udokumentowania okresu zatrudnienia w postaci pisemnych dowodów, w niektórych przypadkach potwierdzeniem istnienia stosunku pracy w danym zakładzie mogą być zeznania świadków.Marek Opolski•16 grudnia 2009