OFE ostro skrytykowane, ale ocaliły skóręBoni wygrywa w sporze o kształt systemu emerytalnego. Na wczorajszym spotkaniu prezesi PTE wysłuchali ostrych słów premiera, ale uzyskali pewność, że nie ma mowy o wdrożeniu pomysłów minister pracy. Oferta Tuska jest prosta: zgodzicie się na zmniejszenie opłat i prowizji, nie będzie radykalnych zmian.Grzegorz Osiecki•26 sierpnia 2010
Ekonomiści i politycy komentują propozycje zmian w OFEPostulaty szefów OFE w sprawie systemu emerytalnego, przedstawione podczas środowego spotkania z premierem, to minireforma polegająca na zwiększeniu elastyczności i efektywności działania funduszy - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.25 sierpnia 2010
Rząd walczy o emerytury: Na początek Tusk zaatakował OFERząd rozpoczął walkę medialną o system emerytalny. Podczas dzisiejszego spotkania z szefami OFE, transmitowanego przez media, Donald Tusk zażądał poprawy efektywności funduszy, zwiększenia ich konkurencji i działań na rzecz emerytów, a nie we własnym interesie. Fundusze się bronią i przedstawiły propozycje zmian w systemie. Podczas spotkania premierowi towarzyszył minister Boni, nie zaproszono minister Fedak oraz ministra Rostowskiego. 25 sierpnia 2010
Tusk: nie będzie swobody wyboru między OFE a ZUS-emPremier Donald Tusk powiedział podczas spotkania z szefami OFE, że gdyby przyszli emeryci mieli swobodny wybór między ZUS-em a funduszami, to mimo złej reputacji ZUS-u, system emerytalny w części OFE by nie przetrwał.25 sierpnia 2010
Nie zabraknie pieniędzy na przyszłe emeryturyZUS wrześniowe emerytury wypłaci ze środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej.Paweł Jakubczak•25 sierpnia 2010
Rząd likwiduje manko FUS7,5 mld zł może wynieść w tym roku niedobór środków na świadczenia emerytalne. Pieniędzy na wypłaty emerytur na razie jednak nie zabraknie. Rząd zdecydował o przesunięciu takiej właśnie kwoty z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.25 sierpnia 2010
Rząd ratuje wypłaty emerytur - przeleje na FUS 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy DemograficznejRząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur.24 sierpnia 2010
ZUS pożyczy na emeryturyZakład Ubezpieczeń Społecznych po raz pierwszy wypłaci emerytury z pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej.Paweł Jakubczak•24 sierpnia 2010
Polska stanie się państwem emerytówW ciągu najbliższych 10 lat z rynku pracy odejdzie pół miliona osób. Ludność zmniejszy się o 50 tys., a każde dwie osoby pracujące będą miały na utrzymaniu jednego emeryta. Skutki starzenia się społeczeństwa zniweluje tylko wydłużenie wieku emerytalnegoGrzegorz Osiecki•17 sierpnia 2010
Do końca miesiąca rozstrzygną się losy reformy emerytalnejPod koniec sierpnia rozstrzygną się losy przygotowanych przez resort pracy założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych. Wtedy bowiem, po kilku miesiącach pracy i debat nad założeniami, zajmie się nimi Komitet Stały Rady Ministrów.14 sierpnia 2010
Gen. Cieniuch: Wojskowa emerytura po 20, nie po 15 latach to dobry pomysłZ punktu widzenia dobra Sił Zbrojnych 20 lat służby do przejścia na emeryturę wydaje się być właściwym wiekiem. 15 lat to za mało, bo właśnie w tym czasie musimy bardzo wiele inwestować w żołnierza - studia, kursy i przekwalifikowania. Żal, kiedy po piętnastu latach doskonale przygotowany i wyszkolony żołnierz odchodzi - uważa szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch.Katarzyna Lechowicz•13 sierpnia 2010
Aleksandra Wiktorow: Emeryci mogą stracićPropozycja obniżenia składek z OFE jest pełna sprzeczności i złych założeńAleksandra Wiktorow•12 sierpnia 2010
Nowe przepisy o emeryturach dotyczą także osób już pobierających to świadczenie50 tys. emerytów będzie musiało w 2011 roku choćby na jeden dzień zwolnić się z pracy, aby dalej otrzymywać emeryturę z ZUS.Bartosz Marczuk•12 sierpnia 2010
Boni: Propozycja Fedak to koniec reformy emerytalnejMinisterstwo Finansów nie popiera propozycji resortu pracy, by składkę do II filaru zawiesić w 2011 roku. Nadal jest jedak zwolennikiem jej obniżenia.Bartosz Marczuk•12 sierpnia 2010
Nasze składki emerytalne mają ratować budżetW 2011 r. wpłaty do OFE mogą być zawieszone. To początek końca systemu emerytalnego. Minister pracy chce drastycznie zredukować składkę na rzecz ZUS. A w 2011 roku nawet ją zawiesić. Do OFE nie trafiłaby nawet złotówka. Wspierają ją w tym minister finansów Jacek Rostowski i wicepremier Waldemar Pawlak, liczący, że pieniądze z naszych składek pomogą im spiąć budżet. O tym, ile pieniędzy będzie trafiać do OFE, zdecyduje w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów.Bartosz Marczuk•11 sierpnia 2010
Ministerstwa pracują nad zmianami w systemie emerytalnymPlatforma stara się wybrnąć z własnych obietnic. W kampanii prezydenckiej Bronisław Komorowski obiecał, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale rząd wie, że bez tego budżet państwa się załamie. Resorty pracują nad tym po cichu.Grzegorz Osiecki•11 sierpnia 2010
Będzie zmiana przepisów ws. pracowniczych programów emerytalnychRząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Dostosowują one polskie przepisy do unijnej dyrektywy ws. działalności pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad tymi instytucjami.10 sierpnia 2010
Rząd zdecyduje w tym tygodniu o wysokości składek do OFEZMIANA PRAWA - Niższa składka do OFE, jednorazowa wypłata gotówki z II filaru, dobrowolność uczestnictwa – o wprowadzeniu w życie tych zmian przesądzi w tym tygodniu rząd.Bartosz Marczuk•09 sierpnia 2010
ZUS uwzględni emeryturę z innego państwa Unii EuropejskiejOsoby należące do OFE i otrzymujące emeryturę zagraniczną będą miały ją uwzględnianą przy wyliczaniu emerytury minimalnej w Polsce.Paweł Jakubczak•06 sierpnia 2010
Fedak: pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUSPracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała w czwartek PAP minister pracy Jolanta Fedak.05 sierpnia 2010