Prezydent chce wysokiej waloryzacji oraz dziedziczenia składek OFE. Proponuje premierowi dyskusjęPrezydent Bronisław Komorowski, który w piątek wystosował list do premiera ws. zmian w OFE powiedział PAP, że zasadniczą sprawą jest to, "by nie stracić z oczu potrzeby zmian w całości systemu emerytalnego". Zapowiedział, że zorganizuje debatę publiczną na ten temat.21 stycznia 2011
Prace nad projektem zmian w systemie emerytalnym dobiegają końcaRząd kończy prace nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Projekt zakłada stopniową liberalizację limitów inwestycyjnych na rynku kapitałowym dla OFE - poinformował wiceminister finansów Ludwik Kotecki.21 stycznia 2011
Długi: Przy zbiegu świadczeń emerytalnych i rentowych, trzeba ustalić kwoty wolne od egzekucjiW razie zbiegu prawa do wcześniejszej emerytury i renty od premiera należy ustalać oddzielnie dla każdego świadczenia kwotę wolną od egzekucji.Paweł Jakubczak•21 stycznia 2011
Co zrobić, aby mieć i emeryturę, i etatOsoby, które chcą pracować na etacie i pobierać pełną emeryturę, mają obowiązek rozwiązać stosunek pracy nawiązany przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Jeśli im się to uda, a nie ukończyły wieku emerytalnego, muszą później uważać, aby ich przychód nie przekroczył określonych progów zarobkowych.Marek Opolski•21 stycznia 2011
Reforma emerytur: Już 30 tys. podpisów przeciwko cięciom OFE30 tys. osób podpisało się już pod listem do premiera Donalda Tuska przeciw rządowym planom zmian w systemie emerytalnym - poinformował rzecznik Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Marek Wilhelmi. Zbieranie podpisów to część akcji "obronemeryture.pl".20 stycznia 2011
Czy ZUS wypłaci świadczenie pracującemu emerytowiOd stycznia pobieranie nowo przyznanej emerytury uzależnione jest od rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy. Kontynuujący zatrudnienie mogą pobierać emeryturę do końca września.Marek Opolski•20 stycznia 2011
Jak ZUS w 2011 roku przyznaje emerytury pracownikomOd stycznia tego roku, mimo zmiany zasad dotyczących łączenia pracy i emerytury, nie zmieniły się zasady ubiegania się o emeryturę przyznawaną w powszechnym lub wcześniejszym wieku emerytalnym, a także o emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.Marek Opolski•19 stycznia 2011
Walka o OFE trwa - a 40 proc. przebadanych przez OBOP nie wie, o co w niej chodzi43 proc. ankietowanych przez TNS OBOP nie wie, o co chodzi w zaproponowanych przez rząd zmianach w OFE. 45 proc. deklaruje, że przynajmniej "mniej więcej" wie o co chodzi, 11 proc. o sprawie nie słyszało - wynika z przesłanego we wtorek PAP sondażu.18 stycznia 2011
"Po reformie OFE zyski PTE mogą być niższe o kilkaset milionów złotych"Po przeprowadzeniu planowanych przez rząd zmian dotyczących OFE zyski Powszechnych Towarzystw Emerytalnych mogą być w najbliższych latach niższe o kilkaset milionów złotych - powiedział minister, sekretarz Rady Gospodarczej przy premierze Adam Jasser.18 stycznia 2011
PiS w projekcie ustawy proponuje wybór między ZUS a OFEKlub PiS chce, aby każdy miał wybór czy oszczędzać na emeryturę w ZUS czy w Otwartych Funduszach Emerytalnych. We wtorek PiS przedstawiło wyniki sondażu, zgodnie z którym Polacy chcą właśnie takich rozwiązań.18 stycznia 2011
Od marca emeryci i renciści dostaną więcej pieniędzyDziesięć milionów Polaków otrzyma wyższe emerytury i renty, niż przewidywał rząd. Z wyliczeń „DGP” wynika, że wzrosną one o 3,3 proc., a nie o 2,7 proc, jak zakładano. Budżet musi znaleźć dodatkowo miliard złotych.Bartosz Marczuk•18 stycznia 2011
Zamiast pracować policjantka wyrzucona ze służby ze względu na wiek nadal otrzymuje emeryturęPolicjantka, która została bezprawnie zwolniona z policji i sąd nakazał ponowne jej przyjęcie, nie może doczekać się powrotu do pracy. Trwa to już szósty miesiąc.Bożena Wiktorowska•17 stycznia 2011
Bartosz Marczuk: Rząd zapowiada i zmienia zdaniePrezydent Bronisław Komorowski wycofał się w tym tygodniu ze swojej zapowiedzi, że przygotuje ustawę przywracającą prawo do swobodnego łączenia emerytury z pracą. To już siódma wolta rządzących w tej spawie w ciągu zaledwie dwóch lat. Bartosz Marczuk•14 stycznia 2011
"Emeryt musi dostarczyć do ZUS świadectwo pracy"Eliza Skowrońska - Osoby, które chcą zachować prawo do emerytury, powinny dostarczyć do ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. ZUS nie uwzględni innych dokumentów, np. wypowiedzenia umowy o pracęPaweł Jakubczak•13 stycznia 2011
Solska: Orkiestra bez dyrygentaRząd ostatnio zachowuje się jak orkiestra bez dyrygenta. Poszczególni ministrowie zachowują się, jakby nie potrzebowali ani reszty orkiestry, ani prowadzącego. Ten ostatni też jakby zapomniał o swojej roli. To powoduje, że zamiast starannie przygotowanej kampanii, mającej przekonać 15 mln członków OFE do słuszności podjętej decyzji o radykalnej obniżce składki, mamy totalny bałagan. Joanna Solska•13 stycznia 2011
Pracodawcy chcą pracy na emeryturze bez rozwiązywania umowyOrganizacje pracodawców są za przeliczaniem emerytury osobom, które zdecydowały się na jej zawieszenie, by kontynuować pracę. Chcą także umożliwić emerytom łączenie pracy z emeryturą bez konieczności rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę.12 stycznia 2011
Boni: rząd nadal analizuje kwestie dziedziczenia składek z OFERząd nadal analizuje kwestię dziedziczenia składek z OFE, które mają trafiać na subkonta osobiste w ZUS - poinformował w środę szef doradców premiera Michał Boni. Jego zdaniem wymaga to prawdopodobnie "dodatkowego funduszu rezerwowego w ZUS-ie".12 stycznia 2011
Prezydent Komorowski nie pomoże pracującym emerytomBronisław Komorowski mimo zapowiedzi nie przygotuje ustawy, która umożliwi łączenie pracy z emeryturą bez zwolnienia się. Poprawka, która trafi do Sejmu, będzie czysto kosmetyczna.Bożena Wiktorowska•12 stycznia 2011
Irena Wóycicka: Emeryci będą zwalniać się z pracyIRENA WÓYCICKA: Inicjatywa ustawodawcza prezydenta dotyczy osób, które już pobierają emerytury i pracują. Chodzi w niej o ochronę praw emerytalnych osób, które znalazły się w nowej sytuacji wskutek zmiany przepisów.Bożena Wiktorowska•12 stycznia 2011
Rządowa marchewka: składki w ZUS będzie można dziedziczyćRząd przygotował główne założenia do nowej ustawy o OFE. Zgodnie z nimi będzie można dziedziczyć część składki, która zostanie w ZUS. Ma ona być indeksowana stopą zwrotu obligacji, a nie poziomem wzrostu nominalnego PKB. OFE będą miały swobodę w inwestowaniu składki na giełdzie.Grzegorz Osiecki•12 stycznia 2011