Inwestorzy z niepokojem czekają na wybory
Grecja
Ministrowie finansów strefy euro formalnie zatwierdzili wczoraj przyznanie Grecji drugiego, wartego 130 miliardów euro, pakietu pomocowego. Po tym, jak w zeszłym tygodniu Atenom udało się przekonać swoich wierzycieli do podarowania części długu, decyzja była formalnością. Nie znaczy to jednak, że problem Grecji został rozwiązany.
Najlepiej świadczy o tym reakcja rynków - po czwartkowej i piątkowej euforii na giełdach wczoraj już nie było śladu. Inwestorzy obawiają się o to, że jeszcze wiele czasu minie, nim Grecja powstrzyma spadek PKB, wzrost bezrobocia i odzyska konkurencyjność, a w krótszej perspektywie - chaosu politycznego po zaplanowanych na kwiecień przedterminowych wyborach do parlamentu.
Według sondaży ich zwycięzcą będzie konserwatywna Nowa Demokracja - obecnie współtworząca technokratyczny gabinet Lukasa Papadimosa - ale z poparciem rzędu 28 proc. nie ma szans na samodzielne rządzenie. Druga wielka dotychczas siła polityczna - socjalistyczny PASOK - może liczyć na zaledwie 11 proc. głosów. To wprawdzie o 3 pkt proc. więcej niż przed miesiącem, ale i tak blisko historycznego dna. W tej sytuacji prawdopodobnym rozwiązaniem - choć nikogo niesatysfakcjonującym - jest wielka koalicja lub pozostawienie technokratycznego rządu. Nie wiadomo jednak, czy lider ND Antonis Samaras nie będzie po wyborach próbował łagodzić planu oszczędnościowego bądź renegocjować warunków bailoutu - podczas negocjacji z Brukselą długo odmawiał złożenia pisemnego zobowiązania, że będzie respektował umowę.
Stworzenie innej koalicji utrudnia fakt, że nowy parlament będzie bardziej rozdrobniony niż dotychczas. Trzyprocentowy próg wyborczy pokona według sondaży dziewięć partii - obecnie jest ich pięć - przy czym nowymi ugrupowaniami będzie skrajna lewica, która odrzuca nie tylko wszystkie plany oszczędnościowe, ale nawet kwestionuje członkostwo Grecji w Unii Europejskiej.
Daty wyborów jeszcze nie ustalono, choć prawdopodobnie odbędą się one w drugiej połowie kwietnia.
Bartłomiej Niedziński
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu