Dziennik Gazeta Prawana logo

Madryt nie chce wypuścić Katalonii

27 czerwca 2018

Secesja najbogatszego i najbardziej uprzemysłowionego regionu oznaczałaby dla Hiszpanii utratę 16 proc. ludności, prawie jednej piątej potencjału gospodarczego i zmniejszenie o jedną czwartą eksportu

Dokładnie za miesiąc - 9 listopada - mieszkańcy Katalonii mieli głosować nad niepodległością regionu. Jednak po tym, jak w zeszłym tygodniu hiszpański trybunał konstytucyjny na wniosek rządu Mariano Rajoya zawiesił referendum do czasu rozpatrzenia, czy byłoby ono złamaniem konstytucji, los plebiscytu jest niepewny. Katalońskie władze wstrzymały kampanię, ale są skłonne przeprowadzić głosowanie nawet wbrew stanowisku Madrytu. Gorzej, z ich punktu widzenia, że mieszkańcy regionu, w większości opowiadający się za secesją, nie są przekonani do tak otwartej konfrontacji. Decyzję w tej sprawie autonomiczny rząd kataloński ma podjąć do środy.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.