Dziennik Gazeta Prawana logo

Samorządy wolałyby zwrócić węgiel

Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało, że jeśli mieszkańcy nie odbiorą zamówionego węgla, gminy będą mogły odkupić go po cenie rynkowej. Samorządy nie chcą jednak ponosić tego ryzyka i proponują inne rozwiązania

Podczas spotkań z przedstawicielami MAP samorządowcy wielokrotnie podnosili przede wszystkim problem zbyt wolnych dostaw zamówionego przez gminy węgla. Jeszcze na początku stycznia sygnalizowano, że na Mazowszu większość samorządów otrzymała 15-30 proc. zamówionego paliwa. Ciepła zima i spadające ceny spowodowały jednak, że część gmin zaczęła sygnalizować problem z odbiorem paliwa przez mieszkańców. O ile na dziś problem nie jest powszechny, o tyle samorządowcy oczekują nowelizacji ustawy z 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2236) - tak aby gminy nie poniosły z tego tytułu dodatkowych kosztów. Resort aktywów państwowych uspokaja, że nie zostawi samorządów z niepotrzebnym węglem, jednak jak na razie nie przewiduje możliwości jego zwrotu.

Pozostało 87% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.