Powiatowe zespoły wróciły do orzekania stacjonarnego
Od wczoraj zn ó w obowiązuje zasada osobistego stawiennictwa na posiedzeniu powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
Jest to związane z tym, że 13 września weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 19 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2022 r. poz. 1606). Przewiduje ono uchylenie wprowadzonych po wybuchu pandemii specjalnych przepisów regulujących tryb wydawania dokumentów potwierdzających dysfunkcję zdrowotną, które były zawarte w par. 2 rozporządzenia z 26 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 534). Zgodnie z nimi, jeśli lekarz będący przewodniczącym składu orzekającego lub członkiem zespołu uznał, że zgromadzona dokumentacja medyczna jest wystarczająca do oceny stanu zdrowia potrzebnej do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, o jej stopniu albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, to można ją było sporządzić bez badania osoby zainteresowanej uzyskaniem orzeczenia. W efekcie powiatowe zespoły mogły orzekać zaocznie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.