Spółka partnerska dentystów
Jesteśmy lekarzami dentystami. 4 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę spółki partnerskiej w zwykłej formie pisemnej. Nie zgłosiliśmy jej jednak do rejestru przedsiębiorców i o umowie zapomnieliśmy. Każdy prowadził gabinet na własną rękę. Jak powinniśmy teraz potraktować tę starą umowę, skoro jednak mamy zamiar działać w spółce partnerskiej?
Do założenia spółki partnerskiej przed 8 stycznia 2009 r. było wymagane zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Niedopełnienie tego wymagania prowadziło - zgodnie z art. 73 par. 2 kodeksu cywilnego - do nieważności czynności prawnej. Niemniej można przyjąć, że wspólnicy w chwili odpisania umowy, 4 stycznia 2009 r., zawiązali spółkę cywilną ze wszystkimi tego konsekwencjami. Skoro jednak nie zostało to nigdzie zgłoszone i panowie rozliczali się i funkcjonowali zawodowo tak, jakby żadnej umowy nie zawarli, to z przyczyn praktycznych nalepiej jest założyć, że czynność prawna polegająca na zawarciu umowy spółki partnerskiej w zwykłej formie pisemnej przed 8 stycznia 2009 r. była nieważna. I jeśli nadal chcecie zostać partnerami w rozumieniu art. 86 i nast. k.s.h., to powinniście zawrzeć nową umowę.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.