Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo handlowe i gospodarcze

Przepakowywanie towarów jest dopuszczalne

28 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Orzeczenie

Producent nie może blokować dystrybucji przepakowanego produktu, jeżeli nie zmienił on swoich właściwości, a wygląd opakowania nie narusza interesów producenta - orzekł Sąd Najwyższy.

Niemiecka firma farmaceutyczna produkująca przeciwbólowy i przeciwzapalny preparat Movalis pozwała polską spółkę F. Niemcom nie podobało się, że spółka kupowała ten sam preparat w Rumunii, konfekcjonowała i sprzedawała na polskim rynku. Różnica polegała na tym, że w Rumunii specyfik był sprzedawany w opakowaniach po 5 ampułek, zaś w Polsce niemiecki producent wprowadzał do obrotu wyłącznie opakowania po 3 ampułki. Lek jest sprzedawany na receptę i zgodnie z ustaloną praktyką dawkowanie jednorazowe nie mogło przekraczać 3 ampułek.

Spółka F. po sprowadzeniu leku do Polski przepakowywała go z pakietów po 5 ampułek do nowych opakowań po 3 ampułki. Opakowania te zawierały wszelkie informacje o leku (w tym nazwę handlową i oznaczenie niemieckiego producenta). Opakowanie różniło się jednak znacznie od oryginalnego.

Sąd I instancji powództwo oddalił, podobnie stało się też z apelacją. Sądy uznały bowiem, że wprawdzie firma niemiecka miała pełne prawo do wprowadzenia po raz pierwszy leku na rynki krajowe UE, ale potem nie ma już uprawnień do kontrolowania jego dystrybucji. Wynika to wprost z art. 13 rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego. Zgodnie z nim wspólnotowy znak towarowy nie uprawnia właściciela do zakazania jego używania w odniesieniu do towarów, które zostały wprowadzone do obrotu na terytorium wspólnoty pod tym znakiem przez właściciela lub za jego zgodą - chyba, że właściciel ma powody, aby sprzeciwiać się dalszemu obrotowi. Chodzi w szczególności o sytuację, gdy stan towarów uległ zmianie.

Tymczasem taka sytuacja nie miała miejsca. Przepakowywanie i import równoległy tego samego towaru jest bowiem dopuszczalny, jeżeli wyrób jest wprowadzony legalnie na rynek unijny, nie ulega zmianie po przepakowaniu, na opakowaniach znajduje się pełna informacja zawierająca unijny znak towarowy i oznaczenie producenta oraz opakowanie nie narusza dobrej reputacji producenta.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną niemieckiej firmy. Ponieważ polski dystrybutor wypełnił wymogi dotyczące importu leku, nie można ograniczać dystrybucji produktu legalnie dopuszczonego do obrotu w UE.

Michał Culepa

dgp@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego, sygn. akt I CSK 534/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.