Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy można głosować dwa razy

28 lipca 2009

Czytelnik ma akcje spółki, w której na wrzesień planowane jest walne zgromadzenie.

– Wiem, że po zmianie kodeksu spółek handlowych będzie można głosować korespondencyjnie, co się jednak stanie, jeżeli skorzystam z tej możliwości, a potem zmienię zdanie? Czy będę mógł przyjechać na zgromadzenie i oddać głos jeszcze raz – pyta czytelnik z Rzeszowa.

Akcjonariusz może zatem wyjątkowo zmienić zdanie, ale nie będzie to głos podwójnie liczony. 3 sierpnia wchodzi w życie zmiana kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą zasadą będzie, że akcjonariusz, który odda w spółce publicznej głos korespondencyjnie, straci prawo głosowania na walnym zgromadzeniu. Będzie mógł jednak pojawić się na nim zgromadzeniu i głosować inaczej niż korespondencyjnie, o ile odwoła pierwszy głos. Wolno mu to uczynić przez oświadczenie złożone spółce. To zaś stanie się skuteczne, jeżeli dojdzie do spółki nie później niż w chwili zarządzenia głosowania na walnym zgromadzeniu.

Podstawa prawna

● Art. 1 pkt 11 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2009 r. nr 13, poz. 69). Wchodzi w życie 3 sierpnia 2009 r.

Pozostało 91% treści
Możesz czytać nasze artykuły dzięki partnerowi PWC.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.