Dziennik Gazeta Prawana logo

Posiadanie polega też na pośrednim władaniu rzeczą

20 czerwca 2018

Samo bezprawne wyrzucenie właściciela z jego nieruchomości w czasie wojny nie oznacza pozbawienia go posiadania. Taki majątek nie mógł więc zostać uznany za opuszczony i przejęty przez państwo, co oznacza, że spadkobiercy mają obecnie szanse na jego odzyskanie. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła stwierdzenia zasiedzenia kilku nieruchomości położonych w podwarszawskim Otwocku, które w końcu lat 50. XX w. przejął na własność Skarb Państwa. Doszło do tego na podstawie dawnego dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich z 1946 r. Przewidywał on 10-letni termin zasiedzenia przez Skarb Państwa lub ówczesne jednostki samorządowe dóbr opuszczonych. A za takie uważano każdy majątek ruchomy lub nieruchomy należący do osób, które w czasie II wojny światowej utraciły jego posiadanie, a następnie nie odzyskały go.

Pozostało 92% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.