Kto ma prawo do lokalu socjalnego
Lokatorka ma zostać wyeksmitowana z mieszkania kwaterunkowego. Czy gmina ma obowiązek wynająć jej lokal socjalny w sytuacji, gdy nie chce ona zamieszkać w pomieszczeniu tymczasowym?
Nie. Z osobą, w stosunku do której została wszczęta eksmisja, i sąd nie przyznał jej prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, gmina może zawrzeć umowę najmu tymczasowego pomieszczenia na czas oznaczony, najkrócej na miesiąc, a najdłużej na sześć miesięcy. Jednak nie każdy eksmitowany ma prawo nawet do tymczasowego pomieszczenia. Nie przysługuje ono osobie, która:
● ma sądowe orzeczenie opróżnienia lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu, albo uciążliwego zachowywania się.
● samowolnie zajęła opróżnione mieszkanie bez tytułu prawnego,
● została zobowiązana do opróżnienia lokalu, który zajmowała na podstawie umowy najmu okazjonalnego, bądź do opróżnienia tymczasowego pomieszczenia.
Gmina może wynająć eksmitowanemu lokal socjalny i wówczas zawiera z najemcą umowę na czas oznaczony i ustala mu stawkę czynszu w wysokości nieprzekraczającej połowy obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym. Najemcą może być jednak tylko osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i osiąga odpowiednio niskie dochody.
Nie mogą one przekraczać wysokości wskazanej w uchwale rady gminy podjętej w sprawie zasad wynajmowania lokali, które wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Chodzi tu o uchwałę, w której zostały określone kryteria wyboru osób, mających pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Jednak na kolejny okres gmina może przedłużyć umowę tylko wówczas, gdy najemca w dalszym ciągu ma niewielkie dochody i spełnia pozostałe wymogi dające mu prawo do lokalu socjalnego.
MPS
Podstawa prawna
Art. 21 - 25d ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2005 r., nr 31, poz. 266).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu