Dziennik Gazeta Prawana logo

Nie ma odszkodowania za drogę publiczną

19 lipca 2016

ORZECZENIE Na rekompensatę z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym nie może liczyć właściciel, który utracił, w związku z budową drogi publicznej, część działki na rzecz państwa lub gminy - orzekł Sąd Najwyższy

Sprawa dotyczyła ponad 10 mln zł odszkodowania, jakiego domagała się spółka G. od miasta w związku z wywłaszczeniem kilku działek, których była właścicielem. Spółka nabyła nieruchomość w styczniu 2007 r. Stary plan zagospodarowania przewidywał na niej jedynie zabudowę mieszkalno-usługową i ogólnomiejską. Nowy, uchwalony w 2009 r., zmienił jednak przeznaczenie części gruntu. Na trzech wydzielonych działkach miała zostać zbudowana droga publiczna i w efekcie, na podstawie art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.), parcele te przeszły z mocy prawa na własność miasta. Zgodnie bowiem z tym przepisem działki wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela (użytkownika wieczystego), przechodzą - z mocy prawa - odpowiednio: na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa. Dzieje się to z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Stosowną decyzję miasto w tym przypadku wydało w styczniu 2011 r., a uprawomocniła się ona trzy miesiące później.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.