Dziennik Gazeta Prawana logo

Małżeństwa bez pierwszeństwa w dostępie do bonu

28 lutego 2018

Gmina nie może wprowadzać zasad przyznawania świadczeń, które dają pierwszeństwo rodzicom pracującym lub będącym w związku małżeńskim

Tak orzekł wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który rozpatrywał skargę, jaką dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, złożył na uchwałę podjętą w październiku 2016 r. przez radę miasta Nysa. Na jej podstawie rodzicom mieszkającym na terenie gminy przyznawane jest specjalne świadczenie - bon opiekuńczy. Wynosi on 500 zł miesięcznie i jest wypłacany na drugie i kolejne dziecko. Jednak uzyskanie bonu jest uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków. Zapisy uchwały przewidują bowiem, że pierwszeństwo w jego otrzymywaniu mają rodzice biologiczni lub adopcyjni, którzy są małżeństwem. Następnie prawo do bonu przysługuje, jeśli przynajmniej jeden z opiekunów pracuje, uzyskując z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie, lub prowadzi działalność gospodarczą albo rolniczą.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.