Wypłaty obniżonych emerytur byłych funkcjonariuszy SB
Pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa byli funkcjonariusze SB otrzymali niższe emerytury. Obniżone świadczenia otrzymało około 41 tys. funkcjonariuszy oraz dziewięciu członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
Od 1 stycznia 2010 r. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaca mniejsze świadczenia byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa państwa oraz członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Obniżone świadczenia otrzymuje dziewięciu członków WRON. Ich emerytura wynosi 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby w Wojsku Polskim po 8 maja 1945 r. We WRON rządzącej krajem od grudnia 1981 r. do lipca 1983 r. zasiadało w sumie 22 wojskowych, ale część już nie żyje. Jak informował MON, przeciętne świadczenie emerytalne tych osób jeszcze w grudniu ubiegłego roku wynosiło 8495 zł. Świadczenie wypłacone obecnie wynosi 4143 zł. Natomiast emerytura byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 wynosi 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.