Dziennik Gazeta Prawana logo

Resort energii dopuszcza podwójne karanie

6 listopada 2018

Kara grzywny i administracyjna kara pieniężna za wydobywanie kopalin bez koncesji nie budzi wątpliwości konstytucyjnych – ocenia Ministerstwo Energii.

To odpowiedź na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. Do jego biura wpłynęła skarga od osoby, która w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez pół roku wydobywała piasek bez wymaganego pozwolenia. Przedsiębiorca został ukarany karą grzywny w trybie karnym oraz administracyjną karą pieniężną w wysokości ponad pół miliona złotych przewidywaną przez ustawę – prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 723). Według tych przepisów wydobywanie kopalin bez koncesji stanowi zarówno delikt administracyjny, będący podstawą ustalenia opłaty podwyższonej, jak i wykroczenie albo przestępstwo.

Pozostało 92% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.