Cudzoziemiec nie zgłasza rejestracji w Polsce
Podatnicy nieposiadający miejsca zamieszkania na terenie Polski nie muszą zgłaszać rejestracji do celów VAT.
Nowelizacja rozporządzenia wynika ze zmiany ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Rozporządzenie określa podmioty, które nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego, tj. podmioty nieposiadające na terytorium kraju zwykłego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zwykłego pobytu. I tak zgodnie z nowymi przepisami obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego nie mają podatnicy:
● nieposiadający na terytorium kraju siedziby,
● stałego miejsca zamieszkania,
● stałego miejsca prowadzenia działalności,
● miejsca zwykłego pobytu,
● zwykłego miejsca prowadzenia działalności.
Brak obowiązku zgłoszenia do celów podatku od towarów i usług dotyczy wspomnianych podatników, którzy wykonują na terytorium kraju czynności związane m.in. z: usługami transportowymi; usługami w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego; usługami związanymi z obsługą startu, lądowania, parkowania; usługami ratownictwa morskiego czy usługami związanymi z obsługą statków.
Eliza Polakowska
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra finansów z 21 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz.U. nr 222, poz. 1762).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu