Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Opinie

Z biegiem dni, z biegiem miliardów

24 kwietnia 2023
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

I nformacja o 17-miliardowej stracie NBP przeszła bez wielkiego echa. Przyczyna? Pewnie to, że banki centralne na całym świecie pokazują ujemne wyniki. To skutek ich wcześniejszego zaangażowania we wspieranie gospodarki i walki z kryzysem oraz groźnym brakiem inflacji.

Spokój, z jakim przyjmujemy dane o stracie NBP, pokazuje, jak poszerzyła się akceptacja nowej gospodarczej rzeczywistości. Nie tylko w Polsce. Nowej roli banku centralnego, nowego jego miejsca w relacjach z państwem i nowej roli państwa w gospodarce.

W ciągu ostatnich tygodni po obu stronach Atlantyku byliśmy świadkami niespotykanych interwencji państwa w sektor bankowy. Ratowania słabszych instytucji przez większe, które działały na bezpośrednie polecenie władz.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.