Dziennik Gazeta Prawana logo

Lekarze chcą powołania sejmowej podkomisji

13 stycznia 2020

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do posłów o powołanie specjalnej podkomisji, która będzie pracować nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Jak argumentuje, jej projekt jest bardzo obszerny, a wersja, która trafiła do Sejmu, znacząco różni się od pierwotnej, poza tym w toku prac rządowych nie uwzględniono dużej części uwag. Podkomisja daje szanse na ich rzetelne omówienie.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty po ponad rocznych pracach został w zeszłym tygodniu przyjęty przez rząd. Przypomnijmy – na mocy porozumienia kończącego w lutym 2018 r. protest rezydentów minister zdrowia powołał specjalny zespół złożony z przedstawicieli środowiska do przygotowania ustawy reformującej system kształcenia podyplomowego. Gotowy projekt wraz z aktami wykonawczymi przekazano do resortu w styczniu zeszłego roku, ale dopiero w maju został on skierowany do konsultacji. Ministerstwo nie uwzględniło wszystkich propozycji, dodało natomiast własne, m.in. kontrowersyjne ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE. Dalsze etapy prac również się przeciągały, w efekcie nie udało się ich ukończyć przed końcem kadencji. Wznowiono je po wyborach.

Pozostało 87% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.