Dziennik Gazeta Prawana logo

Pacjent musi zapłacić za niektóre zaświadczenia lekarskie

30 września 2009

Za niektóre zaświadczenia wydawane przez lekarza na wniosek pacjenta, które potwierdzają stan jego zdrowia, trzeba zapłacić.

Do obowiązków lekarza, oprócz udzielania świadczeń zdrowotnych, należy również wystawianie zaświadczeń potwierdzających stan zdrowia pacjenta. Część z nich jest potrzebna w celu np. uzyskania renty. W takiej sytuacji zaświadczenie powinno być wydane nieodpłatnie, bo jest ono wymagane przez ZUS. Opłaty od świadczeniobiorców nie mogą być pobrane również za wydanie zaświadczenia lekarskiego związanego z kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.