Rekordowy transfer za 5 mln euro
Borussia Dortmund potwierdza, że zdecydowała się na zakup napastnika Lecha Poznań Roberta Lewandowskiego. Niemcy zapłacą za niego 5 mln euro. Żaden piłkarz w historii nie opuszczał polskiej ligi za tak wielką kwotę.
Lewandowski chyba nigdy nie był tak szczęśliwy jak teraz. Razem z Lechem Poznań pewnie zmierza po mistrzostwo Polski. Jest też pewniakiem do korony króla strzelców. W końcu wiadomo też, że spełni swoje największe marzenie i trafi do silnego klubu zachodniego. O napastnika Lecha starało się wiele klubów - Napoli, Sampdoria Genoa, Fulham, Blackburn Rovers i PSV Eindhoven.
Lewandowski zdecydował się jednak na Borussię, która zajęła w tym sezonie piąte miejsce w Bundeslidze i zagra w Lidze Europejskiej. Jest to najpopularniejszy klub w Niemczech, dopingowany na Westfalenstadion nawet przez 80 tys. kibiców - w dużej części polskich emigrantów. Borussia to również jeden z najbogatszych klubów w Niemczech. Poprzedni rok zakończyła ze 103,5 mln euro przychodu - co daje jej 18. miejsce na świecie i czwarte w Niemczech.
Właściciel Lecha Jacek Rutkowski pertraktował z Niemcami we Frankfurcie nad Menem. Piłkarz szybko doszedł do porozumienia z Borussią, ale klub z Dortmundu nie chciał spełnić warunków Lecha. W końcu jednak prezes Hans-Joachim Watzke i menedżer Michael Zorc zgodzili się zapłacić żądane przez Kolejorza 5 mln.
- Tak to prawda. Zakończyliśmy rozmowy i jestem przekonany, że trafia do nas wybitny piłkarz - powiedział Zorc, który zdradził, że umowa z poznaniakami i piłkarzem zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu. Polak w Borussii będzie następcą Paragwajczyka Nelsona Valdeza, który za 3 mln euro odchodzi do Fulham Londyn.
Lech na Lewandowskim zrobił świetny interes. Dwa lata temu zawodnik trafił do Poznania ze Znicza Pruszków za 1,3 mln zł (w 2006 r. Znicz zapłacił za niego Legii tylko... 5 tys. zł). Do Dortmundu mógł go sprzedać już rok temu, gdy Niemcy proponowali 2,5 mln euro. Lecha to jednak nie zadowalało i to był świetny ruch, bo teraz nie dość, że zarobi dwa razy więcej, to może się cieszyć z mistrzostwa Polski, którego bez 22-letniego napastnika na pewno by nie było.
W nowym klubie Lewandowski zarobi ok. 1 mln euro brutto za sezon, to podobne pieniądze, do tych jakie w Dortmundzie dostaje inny reprezentant Polski - Jakub Błaszczykowski.
- Robert jest napastnikiem kompletnym, który umie uderzyć zarówno prawą, jak i lewą nogą. Razem z Lucasem Barriosem stworzy atak, z którym możemy śmiało liczyć na sukcesy w przyszłości - powiedział Błaszczykowski.
@RY1@i02/2010/092/i02.2010.092.000.009a.001.jpg@RY2@
Najwyższe transfery z polskiej ligi
Artur Szczepanik
artur.szczepanik@infor.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu