Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Polityka

Powrót Nenemana

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Prezydent Bronisław Komorowski wybrał swojego doradcę ds. ekonomicznych. Został nim były wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Ten absolwent wydziału ekonomiczno-socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalizacją z marketingu i handlu zagranicznego swoją przygodę z polityką rozpoczął w czasie rządów SLD, gdy premierem był Leszek Miller. Najpierw był doradcą ministra finansów Andrzeja Raczki, a później Mirosława Gronickiego. Gronicki mianował go później szefem swojego gabinetu politycznego, a kilka miesięcy później wiceministrem.

To z gabinetem obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki Neneman był związany najbliżej. Dlatego w obecnych warunkach wydaje się idealnym łącznikiem pomiędzy Kancelarią Prezydenta a bankiem centralnym. Tym bardziej że protektor Nenemana - Andrzej Raczko - został niedawno członkiem zarządu NBP.

Neneman był wiceministrem finansów jeszcze wówczas, gdy resortem kierowała Zyta Gilowska. Odpowiadał za podatki. Ale niedługo. Po niespełna pół roku został zdymisjonowany.

Według nieoficjalnych informacji tamten wybór Gilowskiej odbywał się na zasadzie negatywnej selekcji. Stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za podatki Gilowska miała proponować kilku osobom. Nenemanowi jako piątemu.

Po odejściu z ministerstwa Neneman został adiunktem w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Łazarskiego w Warszawie, a potem kierownikiem Katedry Finansów i Bankowości oraz wykładowcą na Uniwersytecie Łódzkim. Jest też szefem rady nadzorczej firmy produkującej kostkę brukową.

Jako doradca prezydenta może liczyć na pensję w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do jego obowiązków będzie należało terminowe odpowiadanie na wszystkie zlecone przez prezydenta zadania i udział w cotygodniowych spotkaniach doradców.

AG

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.