Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Ubezpieczenia

Czy hutnik musi mieć orzeczenie lekarskie

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Aby było możliwe otrzymanie emerytury pomostowej w wieku 55 lat, trzeba uzyskać orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające niezdolność do pracy, np. przy ręcznym formowaniu szkła.

Czytelnik urodził się w 1955 r. Od 1994 r. pracuje w hucie przy ręcznym formowaniu wyrobów szklanych. Tę pracę zaliczono również do prac w szczególnych warunkach w rozumieniu nowych przepisów ustawy o emeryturach pomostowych i jest wymieniony w pkt 8 załącznika nr 1 do tej ustawy. W związku z tym, że w hutnictwie szkła przepracował ponad 15 lat, w kwietniu 2010 r. po ukończeniu 55 lat zamierza przejść na emeryturę pomostową. Posiada 32-letni staż pracy.

- Czy dla uzyskania prawa do tej emerytury, trzeba też mieć orzeczoną niezdolność do pracy w tym zawodzie? - pyta pan Janusz z Krosna.

Tak. Pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r. wykonujący w hutnictwie prace w szczególnych warunkach wymienione w pkt 4-12 załącznika nr 1 do ustawy, nabywa prawo do emerytury, jeżeli łącznie spełni kilka warunków. Chodzi o osiągnięcie odpowiedniego wieku, tzn. co najmniej 55 lat. Ważne jest posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszących co najmniej 25 lat. Osoba, która chce otrzymać tego rodzaju emeryturę, musi mieć okres pracy w szczególnych warunkach w hutnictwie wymienionej w pkt 4-12 załącznika nr 1 do ustawy, wynoszący co najmniej 15 lat. Istotne jest, by przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 2 ustawy (nowe zasady) lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dotychczasowe zasady), a po 31 grudnia 2008 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy (nowe zasady). Poza tym należy mieć orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania prac w szczególnych warunkach, wymienionych w pkt 4-12 załącznika nr 1 do ustawy. Zatem dla przyznania emerytury pomostowej w wieku 55 lat czytelnik powinien uzyskać też orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające niezdolność do wykonywania pracy przy ręcznym formowaniu szkła. Gdy nie uzyska tego orzeczenia, będzie mógł przejść na emeryturę pomostową po ukończeniu 60 lat.

Katarzyna Wiśniewska

Art. 7 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.